Palderjani-aine peletab kassi ümbert putukaid

Foto: yoppy/Flickr (CC BY 2.0)

Nii nagu kassile palderjan, just nõndasamuti mõjuvad sellelesamale kassile ka harilik naistenõges ja mõru aktiniidia.

Kõik need taimed viivad kassi ennastunustavasse eufooriasse ja kõik need taimed sisaldavad rohkesti lenduvaid ühendeid nimega iridoidid. Iridoidide ülesanne on olla putukatele vastik ja hoida taim võimalikult näksimata.

Jaapani teadlased väidavad nüüd oma uurimistöö põhjal, et kasside ohjeldamatu huvi iridoide sisaldavate taimede vastu toob kõrvaltulemusena kaasa sääskede ja muude tüütute putukate pagemise ka kasside juurest.

Kui kassid nende taimede sees püherdavad, hõõruvad nad end üleni iridoididega kokku, nii et nende ümber tekib tõhus putukatõrjepilveke.

Masao Miyazaki Moriokas asuvast Iwate Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid kasside, hariliku naistenõgese ja mõru aktiniidiaga.

Nad tegid kindlaks, et kui kass mõru aktiniidia lehtedega aktiivselt mängis, siis eritasid purustatud lehed iridoide umbes kümme korda rohkem kui muidu; eritus ka niisuguseid iridoide, mida tavaolukorras ei eritunudki.

Purustatud hariliku naistenõgese lehtedest eritus putukatõrjeaineid, eelkõige iridoidi nimega nepetalaktoon lausa 20 korda rohkem kui tervetest lehtedest.

Katse näitas ka, et laboris sünteesitud iridoidide segu, mis jäljendas naistenõgese ja aktiniidia purustatud lehtedelt lähtuvat, peletas sääski rohkem kui tervete lehtede emissiooni matkinud segu.

Miyazaki ja kaasautorid kirjutavad uuringust ajakirjas iScience.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: