Linnugrippi surnud luikedel olid ilmselt kaasuvad haigused
Linnugripp on ohtlik eeskätt kodulindudele ja metslinnud levitavad taudi sageli ise haigestumata. Eestis tänavu linnugrippi surnud luikedel võisid niisiis olla muudki tervisemured, osutab põllumajandus- ja toiduameti peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammel.
"Lindude gripp on nagu kõik gripiviirused: sellel on väga palju erinevaid tüüpe, millel on omakorda veel alamtüübid," selgitas Sammel saates "Terevisioon". Alates oktoobrist on nii Euroopast kui ka Eestist enim leitud H5N8 tüve. Vähemalt määral on Sammeli sõnul teateid näiteks H5N1, H5N3, H5N4 ja H5N5 tüvedest, misjuures H5N1 jõudis Eestisse esimest korda.
Veebruari keskel ilmnesid Tallinna lähiümbruses esimesed uue tüve juhud, sealt edasi levis see rannikut pidi Narva ja Pärnu poole ning saartele. Sisemaalt uue tüve teateid pole.
Sammeli sõnul on seni positiivseks osutunud 30 proovi 160-st ja seda peamiselt luikedelt. "Eks see näitab, et taud hakkas põhiliselt levima siia talvituma jäänud luikede hulgas, kellel ebasoodsad ilmastikutingimused ja kehvad toitumisolud ilmselt samamoodi põhjustasid hukkumist lisaks lindude gripile," ütles ta.
Uus tüvi ei tähenda tavainimestele Sammeli sõnul midagi, küll aga peab muretsema linnukasvataja. Sel hooajal on tema sõnul Euroopas linnugripi tõttu surnud või hukatud pea 20 miljonit lindu.
"Kõige ohtlikum on lindude gripp kodulindudele. Kui me räägime metslindudest, siis reeglina peab seal olema mingi muu põhjus veel juures," ütles Sammel hukkumise kohta. Näiteks saavad hukka nõrgenenud immuunsuse või muu kaasuva murega linnud. "Veelinnud peaksid olema kõige vastupidavamad ehk looduslik reservuaar, kes levitavad, aga ise ei pruugi haigestuda," lisas ta.
Esialgu jääb linnupidajale kohustus hoida kodulinde siseruumis veel kehtima. Samas analüüsib põllumajandus- ja toiduamet Sammeli sõnul praegu kogutud andmeid ja loodab seda nõuet peagi lõdvendada. "Küll aga peavad kõik ülejäänud bioturvalisuse meetmed, mida linnupidajad peavad rakendama, siiski alles jääma ja linnupidajad peavad jätkuvalt olema äärmiselt ettevaatlikud," sõnas ta.
Inimesele lindude gripi tüved H5N1 ja H5N8 Hele-Mai Sammeli sõnul kuigivõrd ohtlikud ei ole. See tähendab, et inimesed viirusega kokku puutudes reeglina ei haigestu. "Kui varasematel juhtudel on lindude grippi inimestel raporteeritud, siis on need olnud kas linnufarmi töötajad või inimesed, kes ühes ruumis elavad lindudega koos," kirjeldas Sammel nakkusohtliku kokkupuute määra.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Terevisioon". Küsis: Katrin Viirpalu.