Tehisintellekt kaotab eeskätt meeste tööd
Meeste kõrgem palk ja eeskätt rohkem keharammu nõudvate tööde tegemise tõttu kaovad tõenäoliselt esimesena automatiseerimise tõttu klassikalised meeste tööd. Muutuse valguses võib aga loota, et senisest rohkem hakatakse teenitult väärtustama varem n-ö pehmemaks peetud ameteid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kirjanik William Somerset Maugham tõi meeste ja naiste erinevusena välja, et naistel jagub armastust terveks päevaks, kuid meestel vaid kohatiselt. Tähelepanelik kirjanik oli hariduselt arst ja töötas esimese maailmasõja ajal rindel velskrina, kuni värvati sõjaväelisesse luuresse. Viimast võib võtta kui kinnitust tähelepanelikkusele, mida taolises olustikus kõrgelt hinnatakse. See oli ka aeg, kui mehi ei oodatud empaatiat ja kaastunnet vajavatesse ametitesse, näiteks õendusesse.
Valdkonnas mainekas Florence Nightingale olevat koguni nõudnud, et seda tööd teeksid ainult naised. Seevastu arstide seas domineerisid mehed. Osaliselt just seetõttu, et seda tööd ei peetud omakorda naistele sobivaks. Suuremates lääne kultuuriga riikides hakkas arstieriala õppivate naiste arv kasvama alles umbes 50 aastat tagasi.
Vaadates tulevikku küsivad paljud, kas nende eriala jääb alles või võtavad selle üle masinad. Etteruttavalt öeldes on meeste seis on kehvem. Hoolimata mitmesugustest sugude ja ametite klapitamisega seotud pingetest peab arvestama nn meeste ja naiste töödega.
Kes ei usu, otsigu infot meeste ja naiste palgaerinevusest. Efekt on sedavõrd tugev, et isegi kui mees siirdub seni naiste käes olnud tööpostile, saab ta kõrgemat palka ja vastupidi. Kui naine saab mõne meestele kuulunud ameti, kukuvad palganumbrid. See on vaid üks tahk sugude mõjust ametitele, sõltumata töö sisust.
Samas on töödel ka sugusid arvestav sisu. Olgu siis Florence Nightingale'i võtmes või sirgjoonelisema statistikana. USA-s hinnatakse, et umbes kaks viiendikku naistest töötavad nn naiste poolt domineeritavates ametites. Ameerika meestest umbes pooled saava palka nn meeste domineeritud töökohtadel. Õenduses on mehi vaid 12 protsenti.
Meeste tööd on mitmel põhjusel suuremas automatiseerimise ohus, kasvõi palga pärast. Mida suuremad on mõne tegevuse kulud, seda suurem on äriline surve leida asemele tõhus masin. Lisaks on meeste tööd masinatele sobivamad, olgu selleks jõu kasutamine või programmiliselt kirjeldatav tegevuskava. Peaasi, et see ei oleks inimese eest hoolitsemine. Masinad ju seda ei oska ja inimesed masinat ei taha. Nad tahavad teist inimest.
Siit ka põhjus, miks peaks mehed juba täna mõtlema hoolekandega seotud ametitele. Omajagu julma motivaatorina ei tasu palganumbrite pärast muretseda, sest varasema tava järgi peaks teenistus meeste puhul ju kerkima. Isegi tunnistades seda halvaks naljaks on meeste tööhõive tulevik traagilisem ja kohmakas naljatus selle kõrval tühine.
Teisalt võib meeste abil praegu naiste domineerimise tõttu alahinnatud, kuid olulised õenduse või hoolekande ametid saada juurde vajalikku kaalu ja tähelepanu. Väheoluline pole seegi, kui automatiseerimise tulemusel kasvavad tööst kõrvale jäänud või lihtsamale tööle suunatud stressis ja probleemidega meeste massid, oleks hea kui erinevate sotsiaalsete teenuste pakkujate sooline struktuur vastaks kasutajate demograafiale. Ehk meestega tegeleks rohkem mehi.
Ameerika Ühendriikides valmis inimeste hooldusega tegelevas valdkonnas meeste suhtumist ja probleeme kajastav raport. Ülevaatesse kaasati mehi, kes töötavad hooldekodudes, haiglates õdedena, lasteaedades kasvatajatena jne. Nende üldine sõnum on antud ameteid võõristavate meeste pimedust valgustav ja väljakutsega kohtumisele julgustav. Naiste poolt domineeritud ja tunnetest rikkas ametis töötamise kardetav stigma on eksitav ning rajaneb eelarvamustel ja põhjendamatutele hirmudel. Usutavalt on selle taga ka meestele pandud ootused ja sellest tulenevale kohmakus, kui töös peab kasutama ja avaldama tundeid.
Ülevaatest selgub, et isegi kui mõnd meest häirib ametinimi "õde", ei alahinda nad enda tööd. Vastupidi, meesõed kirjeldavad kõrgeid vaimseid võimeid nõudvat kompleksses, detailide rohkes olustikus toimuvat kiiret otsustamist nõudvat tööd, mis eeldab lisaks südant ja hinge. Seega on see palju raskem mitmest tänasest nn meeste tööst ja häbenemiseks ei ole põhjust.
Põhjust on mõelda, millised inimestega seotud ametid jäävad alles või lisanduvad pärast seda, kui paljud tänased meeste tööd pole enam saadaval. Tööst vabaks jäävad mehed ei pea uue töö leidmiseks muutuma naisteks vaid tooma neisse ametitesse rohkem meeste moodi suutlikkust.
Keegi targematest, oletame, et naine, jagas naisi mitte mõistvad mehed kahte leeri. Ühed jäävad poissmeesteks ja teistest saavad abikaasad. Järelikult peab olema veel kolmas tee. Võib-olla on selleks inimestega suhtlemise ja nende aitamisega seotud karjäär.