Korall vajab kuumenevas merevees kõvasti rauda

Foto: Daniel Pelaez Duque/Unsplash

Kuidas korallid, need imekauneid kolooniaid moodustavad loomad, kliima soojenemisega toime tulevad, võib sõltuda sellest, kas nende keskkonnas leidub piisavalt rauda.

Nii väidavad Ameerika ja Taiwani teadlased kahte liiki vetikatega tehtud laborikatsete põhjal. Vetikad olid katseolenditeks võetud seepärast, et nende liigikaaslasi elab korallide rakkude sees, kus nad toodavad fotosünteesi toel mõnesid korallidele meelepäraseid toitaineid. Korallid võivad vetikatelt saada kuni 90 protsenti oma igapäevasest toidust.

Teadlased olid varasemas uuringus tähele pannud, et korallirakkudes elavad vetikad vajavad elutegevuseks rohkesti rauda. Praegustes katsetes selgus, et kui rauda on vees vähe, siis taluvad vetikad halvemini kuumust.

Mõlemad uuritud vetikaliigid kasvasid soojas ja väherauases vees kehvemini kui mõõduka temperatuuri ja suurema rauasisaldusega vees. Kõrgema temperatuuri juures läks vetikatel korralikuks kasvuks vaja viis korda rohkem rauda kui madalama temperatuuri juures.

Hanna Reich Pennsylvania Osariigiülikoolist ja Tung-Yuan Ho Taiwani Rahvusülikoolist kirjutavad ajakirjas Journal of Phycology, et kui soojenevas ookeanivees jääb rauda väheks, siis võivad korallrahud saada rohkem kahjustada, kui seni arvatud.

Korallrahud on aga tähtsad ökosüsteemid, mille soppides kihab suur elurikkus.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: