Uut tüüpi plasti saab korduvalt ümber töödelda

Foto: John Cameron/Unsplash

Maailm hakkab plasti täis saama, kuid üha rohkem toodetakse seda juurde, sest materjalina on ta väga sobivate omadustega.

Plastsaaste muret võiks järsult leevendada ulatuslikum taaskasutus, kuid ümbertöödeldud plast on tavaliselt kehvema kvaliteediga kui algne materjal ega sobi enam igal pool kasutada.

Nüüd aga on Ameerika teadlased välja töötanud uudse plasti, mille kasutuskõlblikkus ei kahane ka mitmekordsel ümbertöötlemisel.

Eugene Chen Colorado Osariigiülikoolist ja ta kolleegid väidavad ajakirjas Science Advances, et nende plast nimega PBTL on tugev, vastupidav ja stabiilne. See sobib näiteks pakendi, ehitusmaterjali, autoosade või spordivarustuse valmistamiseks.

PBTL koosneb molekulidest nimega bitsüklilised tiolaktoonid.

Kui PBTL-plastist tehtud asi või osa on ära kasutatud, siis saab plasti ümber töödelda, kui seda kuumutada 24 tundi järjest katalüsaatori manulusel saja kraadi juures.

Selle peale laguneb PBTL oma algseteks koostisosadeks tagasi, ja neid saab siis uuesti kokku panna PBTL-plastiks, mis on väidetavalt sama kvaliteetne kui enne ja millest saab siis juba uusi vajaminevaid esemeid valmistada.

Kuid PBTL on sel moel ümbertöödeldav ja taaskasutatav ainult juhul, kui ta on puhas, mitte segus mõne teise plastitüübiga. Nii et enne töötlemist tuleb PBTL-ist esemed muudest plastjäätmetest eraldada.

Loodetavasti on Cheni ja kolleegide tööst abi ja nende loodud materjali saadab edu, sest praegu maailmas toodetavast 300 miljonist tonnist plastist aastas töödeldakse ümber ainult mõni protsent.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: