Koroonaviirus aitas teadlastel paremini Maad kuulata

Foto: Yuriko Nakao/Reuters/scanpix

Koroonaviiruse pandeemia põhjustas üleilmse vaikse perioodi. Kui viiruse-puhangu tõttu paljud inimesed rohkem kodus toimetasid, vähenes maa all inimtegevusest põhjustatud vibratsioon lausa poole võrra.

Belgia kuningliku observatooriumi juhtimisel tehtud värske uuring näitas, et seismiline müra vähenes just tihedalt asustatud aladel. Uuringu kaasautor Stephen Hicks ütles, et tegemist oli kõige pikema ja ulatuslikuma inimtekkelise seismilise müra vähenemise perioodiga alates seismiliste mõõtmiste algusest.

Seismomeetriga saab mõõta seismilist müra, mis põhjustab maa-aluseid vibratsioone, mis liiguvad nagu lained. Neid laineid võivad põhjustada vulkaanid, pommid, aga ka igapäevane inimtegevus, näiteks transpordivahendid või tööstus. Ühtlasi võivad seismilised lained esile kutsuda maavärinaid. Siiski ei saa väita, et tänavu oleks maavärinaid tavapärasest oluliselt vähem olnud.

Tavaliselt väheneb inimtekkeline seismiline müra jõulude ajal, nädalavahetusel või öösel. Selle aasta märtsist maini oli inimese põhjustatud seismilise müra langus enneolematu. Kõige suurem langus oli suurlinnades, näiteks Singapuris ja New Yorgis.

Vaikne kevad võimaldas teadlastel meie jalge all toimuvat paremini kuulata. Seega oli võimalik eristada looduslikku ja inimese tekitatud seismilist müra palju selgemini kui kunagi varem. Uuringu autorid loodavad, et nüüd saavad teadlased veelgi parem mõista looduslikke maa-aluseid signaale, millest muidu oleksime ilma jäänud.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustes ajakirjas Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: