Esimesed saurused munesid pehme koorega mune

Seni on teadlased enamasti eeldanud, et nii nagu lindudelgi, oli ka saurustel munade koor kõva ja paindumatu. Kuid nüüd väidab rühm teadlasi, et tegelikult olid kõige esimestel saurustel, kes maailma tekkisid, munad kaetud päris pehme ja paindliku koorega.

Dinosauruse munade kõvakoorelisus kujunes teadlaste sõnul välja alles hiljem. Mark Norell New Yorgist Ameerika Loodusmuuseumist ja ta kolleegid uurisid hoolega kahe sauruseperekonna munade fossiile, kasutades uudseid võtteid ja pöörates põhitähelepanu sellele, milline kaitsemull kivistunud embrüoid ümbritses.

Üks neist perekonnist, Protoceratops elutses ajavahemikus 83 kuni 72 miljonit aastat tagasi. Teine, Mussaurus umbes 200 miljonit aastat tagasi.

Norell ja ta kaaslased võtsid kõrvale andmed paljude tänapäevaste ja möödunudaegsete loomade munade kohta. Kõrvutus osutas, et uuritud saurusemunade kattekihil oli enam sarnasusi teadaolevalt pehmete munakoorte kui kõvadega. Mingeid jälgi munakoore mineraliseerumisest teadlased ei leidnud.

Nii kirjutavadki nad nüüd ajakirjas Nature, et ülimalt tõenäoliselt munesid maailma esimesed dinosaurused pehme koorega mune.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: