Autotootja Tesla taasavas keelule vaatamata California suurtehase

California on olnud Tesla suurim turg ja osariik on maailma riikide võrdluses majanduse mahult Saksmaa järel viiendal kohal.
California on olnud Tesla suurim turg ja osariik on maailma riikide võrdluses majanduse mahult Saksmaa järel viiendal kohal. Autor/allikas: SCABNPIX/AP/Ben Margot

Elektriautosid tootva Tesla juhi Elon Musk otsuse põhjal paistab, et mees tahab muuta oma renomeed põnevamaks vähemalt mõnda aega kartseris viibimisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA-s California osariigi Alameda maakonnas elab ligemale 1,6 miljonit elanikku, kelle seas on registreeritud umbes 2000 koroonaviiruse haigusjuhtu ja 71 haiguse põhjustatud surmajuhtumit. Nende näitajate pooles sarnaneb pika merepiiriga USA maakond Eestile.

Silmatorkavamad erinevused on järgmised: territoorium on meist 21 korda väiksem, ühel ruutkilomeetril elab 25 korda rohkem inimesi ja seal asub Tesla elektrisõidukite vabrik, milles töötab üle 10 000 inimese. Vabrikus valmistatakse mudeleid S, 3 ja X ning Y. Firma juhi sõnul järeldub, et firma sõidukid moodustavad seksika autokvarteti.

Elon Muski unikaalse mõttemaailma valgustamiseks antud näitest loomulikult ei piisa. Keeruka nähtuse ilmingud on vastuolulised. Võimalik, et temaga seotud erakordsete ja edukate ettevõtmiste juht peab normist eristuma. Pahandamise võib asendada kiretuma kehitusega. Arusaadavalt on aga seda väga raske teha.

Paari nädala eest, reedel, 1. mail säutsus ta Tesla börsiväärtuse liiga kõrge hinna teemal ja firma kaotas nädala viimase börsipäevaga 14 miljardit dollarit. Kuna nädalavahetusel kauplemine seisab, oli mai esimene nädalavahetus oodatust stressirohkem.

Kolm päeva hiljem sündis talle poeg. Värske papa teatas, et paneb lapsele nimeks krüptilised X Æ A-12 Musk. Musk ignoreeris, et California seadused ei luba inimesi sellisel moel registreerida. Järgmist üllatust polnud vaja kaua oodata.

Värskeim normi piire ületav samm leidis aset nädal hiljem, kui autotootja avas Alamedas kehtivat eriolukorra Karantiini seadust eirates autovabriku. Vabriku trotsiv avamine sai hiljutistest tegudest kõige rohkem tähelepanu. Asjaolu iseloomustab käesolevat uudiste rohket ajastut, sest veel üsna hiljuti oleks piisanud ühest maisse sattunud elon-muskilikust vembust pikemaks, võib-olla paarikuiseks vaagimiseks.

Kedagi ei paistnud üllatavat, kui kõigest päev enne autotehase avamist pakkus tippettevõtte juht, et teda võib alates esmaspäevast vangi panna. Olgu võrdluseks Jaapani autotootja Nissani peadirektori Carlos Ghosni vangistusest põgenemise skandaal ja selle mõju firma renomeele. Ghosn väidab, et teda püütakse süüdi lavastada. Musk seevastu teatas, et võtab sisse koha töötajatega ühisel tootmisliinil ja pakub end arreteeritavaks, kuna seaduse rikkumine on tema otsus.

Seekord pole tegemist lihtsa tujukuse või originaalitsemisega. Tesla jõudis pärast pikka kahjumiperioodi eelmisel aastal lõpuks kergesse kasumisse. Firma majanduslikust seisust olulisemaks võib pidada mõju teistele autotootjatele. Arvatavalt oleks ilma Tesla tegutsemiseta senised suured autofirmad jätkanud sisepõlemismootoritele rajatud sõidukite valmistamisega veel aastaid.

Elon Musk võttis uue põlvkonna elektrisõidukite loomise vigade tegemise riski enda peale. Riski preemiaks oli võita arendustöös mitmeaastane edumaa. Esialgu vaadati Teslat kui väikest ja eiratavat autotootjat, kuni suhteliselt lühikese ajaga muutusid uue logoga autod mitmel turul enim müüdud automarkideks.

Suurtel dinosaurustel kulus esialgsest ehmatusest ülesaamisele paar aastat. Praeguseks on jõudnud nad kohe-kohe Teslaga konkureerimiseks sobivate mudelite turule toomiseni. Tesla jaoks on edumaa säilitamise nimel tootmise jätkamise surve suur.

California on olnud Tesla suurim turg. Osariik on maailma riikide võrdluses majanduse mahult Saksmaa järel viiendal kohal. Võinuks arvata, vabriku emamaal jälgib juht kohalikke seaduseid. Ometigi trampis Musk jalgu ja lubas Twitteri vahendusel kogu tootmise osariigist ära viia, kui nende nõudmist kohe ei rahuldata. Osariigi kuberner Gavin Newsom püüdis meest rahustada ja lootis, et probleem laheneb koos tootmise ohutuse reeglites kokkuleppimisega.

Paistab aga, et Musk kohtus kohaliku maakonna terviseameti juhi Erica Pani näol paraja vastasega. Proua on hoidnud seni järjekindlalt joont, et vabriku tohib avada järgmisest nädalast koos eriolukorra piirangute lõppemisega. See osutab, et tegelikult polegi probleem nädalast suurem. Autofirma juht nõuab, et vabriku saaks varem vähema koosseisuga tööle, et järgmiseks nädalaks jõutaks valmistada piisavas koguses tootmiseks vajalikke osi.

Muski kevadise mõtlemise vimkadega arvestades võib mõelda ka nii, et mees tahakski pääseda kartserisse, sest see lisaks tema renomeele põnevust juurde. Ühtlasi pääseks omavalitsus piinlikust olukorrast ja täidaks Muski varjatud soovid. See tähendab, et vabrikul lastaks edasi töötada ja pakuks mehele koha närvide puhkamiseks.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: