Kaadrisse jäänud raamaturiiul paljastab kuulsuste tõelise pale

Kui keegi hangib alles nüüd, videolinkide ajastuks endale raamaturiiuli, siis kui kaua see peab kodus olema, et võitluskõlbulikuks saada?
Kui keegi hangib alles nüüd, videolinkide ajastuks endale raamaturiiuli, siis kui kaua see peab kodus olema, et võitluskõlbulikuks saada? Autor/allikas: Marcela Rogante/Unsplash

Karantiiniajal koju tungiv videosild võivad paljastada avaliku elu tegelaste harituse kohta nii mõndagi huvitavat. Jääb üle loota, et enesekuvandi parandamiseks koju hangitavad raamatud ja raamaturiiulid kasvatavad ka nende lugemust ja silmaringi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Enne karantiini võeti tööd koju kaasa. Tihti voodisse ja teinekord jõudis see isegi WC-sse. Võib öelda, et töö võitis arusaamatul põhjusel inimeste usalduse ning lõi sellega intiimsema ja delikaatsema suhte. Karantiini ajal nõudis töö endale kodus püsivama ja korrastatuma paiga ega nõustu enam juhusliku kaasas käimisega.

Sellega töö nõudmised ei piirdunud. Varasemat arusaamatust ja tähelepanematust, võib-olla karantiinisegadust ära kasutades tõi töö videolingi vahendusel kodusesse privaatsesse ruumi maailma, mis polnud seda mitte kunagi väisanud. Kodud on hakanud uuele olukorrale reageerima. Muu hulgas avastatakse raamatute väärtus, sugugi mitte alati lugemise eesmärgil.

Poliitilise puutumatuse tagamiseks pseudonüümi "Leht suhtlusvõrgustikus" taha peituv Portugali satiirik märkas õhtustes TV uudisprogrammides toimunud muutust, kui erinevat masti intervjueeritavad ilmusid ekraanile nagu tavakodanikud, koduse videoülekande vahendusel.

Traditsiooniliselt tehakse avaliku elu tegelastega intervjuusid läbimõeldud ja ettevalmistatud keskkonnas, jättes vähem tavalise inimese ja rohkem lihvitud ametniku mulje. Enne intervjuu algust toimetavad koha ettevalmistamisega operaator, helirežissöör ja mõnikord isegi valgustaja. Intervjuu salvestatakse professionaalsel tasemel.

Kodusest miljööst tehtavad ülekanded toimuvad profitehnika abita, mobiilseadme kaamera ja mikrofoni abil ning aknast või laualambist kumava valguse käes. Pildilt kadunud lihvitus näitab inimesi teisiti. Lisaks pääsevad vaatajad kiikama intervjueeritavate kodudesse.

Tihti piirdus see sülearvuti kaldus ekraani tõttu vestleja pea taha laiuva tühja seina ja lae kokkupuutejoonega. Õnneks leidus ka neid, kes istusid oma koduses töökohas ja vaatajale avanes võimalus näha nende selja taga asuvaid asju. Küllaltki tüüpilise elemendina oli selja taga raamaturiiul.

Meie loo kangelasest Portugali satiirik märkas, et poliitikud eelistasid esineda taimede ja piltidega sisustatud tausta asemel just raamaturiiulite ees. Oletatavasti on poliitikud enesekuvandist rohkem teadlikud ja kasutavad toretsevat raamaturiiulit sotsiaalse kapitalina. Vähemalt tegid nii kõik uudistes esinenud meespoliitikud.

Tundliku sotsiaalse närviga ja tähelepanelik satiirik tajus raamaturiiulite demonstratsioonis varjatud võistlusmomenti. Selle asemel, et lasta unikaalsel sotsiaalsel nähtusel jääda valitute salamänguks otsustas ta muuta riiulite vaatamise avalikuks võistluseks.

Ta koostas Twitteris parimate raamatriiulitega intervjuudest kompilatsiooni ja kuulutas selle Portugali 2020. aasta raamaturiiulite meistrivõitluseks. Oli see siis kultuuris hingitsev ootus, kodudesse suletutele intrigeeriv meelelahutus, nende kombinatsioon või veel midagi, sest võistlus pälvis kiiresti sotsiaalmeedia tähelepanu. Paistab, et enamus tahavad olla kohtunikud, sest märgatav osa reaktsioonidest sisaldavad hinnanguid raamatute paigutuse, arvukuse ja loomulikult valiku osas.

Mõned kohtunikud tahtsid haridusministri vallandada, kui see ilmus ekraanile ilma raamaturiiulita. Võib-olla oli samm teadlik, sest mõned tähelepanelikumad raamatute valikuga seotud arvustused võivad hakata hiljem poliitiliselt kiusama sõltumata sellest, kui õigustatud mõne raamatu omamine ka poleks. Isegi ristiisa Michael Corleone soovitas hoida sõbrad lähedal, aga vaenlased veelgi lähemal. Antud juhul oleks nendeks vaenlaste kirjutatud raamatud.

Pealegi on raamatud traditsiooniliselt tähistanud lugemust, ajude kasutamist mõtlemiseks ja suurendanud selle kaudu usaldusväärsust. Samas kahtlustatakse, et endine sotsiaaldemokraatliku partei liider Marques Mendes olevat täitnud raamaturiiuli kiirustades vahetult enne intervjuud ja see ei kajastavat tegelikku asjakorda, mistõttu tuleks ta meistrivõistlustelt välja heita. Muu hulgas avastati pilti suurendades tema riiulist Kommunistlik Manifest.

Võistlused on alanud. Võistlejaid tuleb juurde, kui kodustest videoülekannetest asutakse välja pigistama vestluse sisust rohkemat infovahetust. Reeglid alles kujunevad. Muu hulgas jääb lahtiseks, mida pidada petmiseks. Kui keegi hangib alles nüüd, videolinkide ajastuks endale raamaturiiuli, siis kui kaua see peab kodus olema, et võitluskõlbulikuks saada?

Paistab, et ekraanile jääva raamaturiiulitele tähelepanu pööramise trend levib üle maailma. Eelmisel nädalal analüüsis The New York Times videopildile jäänud avaliku elu tegelaste raamatuvalikuid. Järsku mõjub uus mood positiivselt ka lugemusele?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: