Looduse põhikonstant paistab mõnel pool universumis erisugune

Foto: Robin Dienel/Carnegie teadusinstitutsioon

Elektromagnetiline jõud võib olla nähtava universumi äärealal teistsugune kui mujal, nähtub kahe rahvusvahelise teadlasrühma töödest.

Kaugete kvasarite valgust uurinud teadlased on saanud suure üllatuse osaliseks, mis kõigutab seni peaaegu enesestmõistetavaks peetavaid füüsikapõhimõtteid: tundub, et elektromagnetiline jõud võib olla nähtava universumi äärealal teistsugune kui mujal, ja seejuures mitte igal pool äärealadel, vaid ainult ühes kindlas suunas paiknevatel aladel.

Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas John Webbiga Austraaliast Sydneyst Uus-Lõuna-Walesi Ülikoolist kirjutab ajakirjas Science Advances, et on vaadelnud meist 13 miljardi valgusaasta kaugusel asuvat väga eredat valgusallikat ja määranud, kui suur on sealkandis peenstruktuurikonstandi väärtus.

Peenstruktuurikonstant on arv, mida saab arvutada väga põhiliste füüsikakonstantide nagu valguse kiiruse, elementaarlaengu suuruse ja Plancki konstandi väärtuse põhjal. Peenstruktuurikonstant on enam-vähem võrdne 1/137 ja iseloomustab elektromagnetilise jõu tugevust.

Kõik füüsikateooriad, kaasa arvatud Einsteini üldrelatiivsusteooria eeldavad, et füüsika põhikonstandid on igal pool universumis täiesti ühesugused. Webbi ja ta kolleegide vaatluste põhjal on aga peenstruktuurikonstant olnud mõnel pool varajases universumis natuke teistsugune.

Nende vaadeldud kvasar paistab meile sellisena, nagu ta oli ainult umbes 800 miljonit aastat pärast Suurt Pauku, seega siis, kui universum oli väga-väga noor. Peenstruktuurikonstant tundub seal olevat õige natuke väiksem kui muis paigus.

Eriti kummaline on avastus aga veel seetõttu, et teistes suundades näha olevate kaugete kvasarite põhjal sellist fundamentaalkonstandi muutust ei paista saavat tuvastada.

Webb ja ta kaaslased ei välista, et nende mõõtetulemustes või arvutustes võib olla sees mingi süstemaatiline viga ja selle kõrvaldades paistavad fundamentaalkonstandid jälle igal pool ühesugused.

Kuid nende avastuse õigsuse kasuks räägib asjaolu, et üks teine teadlasrühm, Ameerika ja Saksa teadlased eesotsas Konstantinos Migkasiga Bonni Ülikoolist on jõudnud kosmilisi röntgenkiiri uurides täiesti sõltumatult samuti tulemuseni, et just selles saamas suunas vaadeldes paistavad mõned universumi omadused olevat teistsugused kui mujal. Nemad kirjutavad oma avastusest ajakirjas Astronomy & Astrophysics.

Kui peenstruktuurikonstant tõesti päris konstant ei ole ja ta väärtus sõltub sellest, kuhu vaadata, siis on füüsikutel ees põnevad ajad, sest nähtuse seletuseks tuleb füüsikateooriatesse tuua värskeid ja leidlikke ideid.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: