Saudi-Araabia kroonprints kostitas Amazoni juhti nuhkvaraga

Foto: SCANPIX/REUTERS/Charles Platiau

Saudi-Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani poolt Jeff Bezosele läkitatud video sisaldas nuhkvara. Šantaazile allumisele otsustas Amazoni juht end ise alasti kiskuda, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Maailma rikkaim inimene võiks vastata kõigile kõnedele ja kirjadele, et jagada ülejäänutega unikaalse staatusega kaasnevat rõõmu. See oleks nagu sõnum paradiisist. Millegi sellise olemasolusse usuvad paljud. Ometi juhul kui keegi on sinna pääsenud, pole ta püüdnud maisesse ellu jäänud kahtlejaid õpetada ega uskujaid innustada.

Samuti ei tea suur avalikkus peaaegu midagi Jeff Bezose isiklikust elu rõõmudest. Me ei tea isegi tema telefoni numbrit. Kui kuulud rikaste eliiti, teavad sinu telefoni ja personaalsemalt elektroonilise posti aadressi vaid väga valitud isikud. Enamasti sellised, kes juba teavad, mis tunne on olla ülirikas, nagu näiteks Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Viimane saatiski Bezosele WhatsAppi sõnumi ja sellega liidetud videofaili. Pole teada, kas tegemist oli kassivideoga. Siin kirjelduse katkestades võib jääda rikaste elust tavapärane mulje. Nähes neid sõitmas Rolls-Royce'idega, ootaks teadvus, et nad kasutavad ka suhtlemiseks midagi kosmiliselt erakordset ja erilist. Uudis paradiisist, kus kasutatakse maalastega samu telefone ja sotsiaalmeediat, röövib osa särast. Teiseks pettumuseks võib pidada ülirikaste etendatud keskpärast põnevikku.

Infoturbeeksperdid tuvastasid, et Bezosele saadetud video varjas nuhkvara. Tegemist on üllatavalt mastaapse ja riikidevahelisele konfliktile läheneva juhtumiga. Kroonprints esindab olulise mõjuga reaalset riiki. Jeff Bezos esindab korraliku suurusega riigi mõõtu rahvusvahelist ettevõtet. Juhtumi võiks pealkirjastada häkkimisena kõrges seltskonnas või midagi selles võtmes.

Konflikti osapooli on veel. Kõik on rahvusvaheliselt olulise mõjuga tegijad. Olgu näiteks Facebook, millele kuuluvas WhatsAppis oli võimalik kasutada vastavat turvaauku. Sobiva tööriista arendaja on Israeli ettevõte, mis tegeleb kõrge väärtusega sihtmärkide infosüsteemide häkkimisega. Nende teenus on kallis ja kättesaadav valitud seltskonnale. Omaette skandaalse tooni lisab juhtumile asjaolu, et nad tegid koostööd Israeli suhtes vaenulikult häälestatud islamiriigi valitsejaga. Võimalik, et antud vastuolu seletus on banaalselt maine ja seotud lihtsalt rahaga.

Kroonprintsi algatatud häkkimise tulemusel kopeeriti Jeff Bezose telefonist suur hulk andmeid. Neist osa sisaldas muu hulgas materjale ärijuhi isiklikust elust, sealhulgas elu intiimsemast osast. Osa sellest jõudis avalikku käibesse ja tekitas mitu pettumust.

Unistajate ehmatuseks reetis Bezose telefoni sisu, et ka tema maadleb tavamaailma probleemidega, omades samu nõrkuseid ja tehes samu vigu. Näiteks vahetas ta personaalsemaid, riieteta pilte inimesega, kes ei ole temaametlik abikaasa. Pettusid ka investorid, kelle jaoks ohustas triljoni dollari väärtuspiiri ületanud firma juhi üllatuslik elutahkude avalikustamine investeeringuid.

Pettuma pidi ka kroonprints. kes soovis kasutada pildimaterjali trumbina läbirääkimistel. Nimelt oli kroonprints seotud Washington Postis Saudi Araabia juhtimist kriitiliselt käsitlenud ajakirjaniku Jamal Khashoggi julma mõrvaga. Kuna Washington Post kuulub Jeff Bezosele, nägi strateegiline plaan ette, et Bezose piltidest ei saa keegi teada, kui temale kuuluv ajaleht muudab tooni.

Bezos otsustas vastupidi. Selle asemel, et loovutada initsiatiiv, informeeris ta ise avalikkust, et teda püütakse teatud piltidega kompromiteerida. Kuna pildid reedavad salasuhet, selgitas ta olukorda abikaasaga ja nad jõudsid lahutuses kokkuleppele. Väljapressimine ebaõnnestus.

Kuna nimetatud ajaleht on olnud kriitiline ka Donald Trumpi suhtes, tõi häkkimisjuhtum esile veel ühe ringi rahvusvahelise poliitika niidikerast. Skeemi lisandus Bezose kompromiteerimiseks kogutud pildimaterjali vahendajana Trumpi mitmel korral piinlikest olukordadest päästnud kollase ajakirjanduse musternäidise National Enquire omanik. Teda motiveeris raha ja soov aidata Trumpi saudidega tulusa äri arendamisel.

Kirjeldatud pilt joonistub välja üheksa kuud kestnud uurimise käigus ajakirjandusse lekkinud andmetel. Tavalisema maalase õppetunniks polegi niivõrd rikaste komplitseeritud elu. Selleks pole ka märk infoajastu võimekusega kasvavast haavatavusest, mis võib komplitseeritud eluviisi puhul omada mastaapseid ja kõiki mingil moel mõjutavaid tagajärgi.

Tegemist on privaatsuse kadumise ennustuste täitumisega. Seda võib pidada Paradiisist meile läkitatud sõnumiks, kuna seal puuduvat patt ja kõik on nagunii ihualasti.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: