Metauuring: kanepist on vaimse tervise häirete vastu vähe abi

Foto: STRINGER/REUTERS/SCANPIX

Hiljuti tehtud suures metauuringus leiti vähe tõendeid selle kohta, et kanep aitab depressiooni, ärevuse ja muude vaimse tervise häirete vastu, hoolimata sagenevatest väidetest, et kanepil on raviomadusi, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistest.

Uusi ja paremaid vaimse tervise ravimeetodeid on hädasti vaja ning kanepist on saanud üks võimalik variant ajal, kui mitmed riigid on selle osas oma seadusi leevendanud.

Ühendeid, nagu tetrahüdrokannabinool (THC) ja kannabidiool (CBD), mida leidub kanepis ja mis on kemikaalide rühmad, mida tuntakse kannabinoididena, on nimetatud kõikeravivaks. Kuid nende kasu vaimsele tervisele on teaduses olnud ebaselge.

Selleks, et asjast rohkem aimu saada, hindasid Wayne Hall ja tema kolleegid Queenslandi ülikoolis Austraalias kõiki avaldatud ning seni avaldamata teadusuuringuid aastatel 1980–2018 kannabinoidide kasutamise kohta depressiooni, ärevuse, traumajärgse stressihäire ja psühhoosi raviks. Samuti hõlmasid uuringud kannabinoidide kasutamist tähelepanu puudulikkuse, hüperaktiivsuse häire ning Tourette'i sündroomi sümptomite raviks.

83 uuringust, milles osales kokku 3000 osalejat, olid vaid 40 randomeeritud kontrollitud uuringud (kus osalejad pannakse juhuslikult eksperimentaalsesse rühma või kontrollrühma), mida peetakse meditsiiniliste tõendite kuldstandardiks.

Hall ja tema kolleegid leidsid enda sõnul väga madala kvaliteediga tõendusmaterjali, et farmatseutiline THC aitas patsientidel leevendada ärevussümptomeid. Aga ennekõike neid, mis olid seotud muude haigusseisunditega, peamiselt vähiga mitteseotud kroonilise valu ja hulgiskleroosiga. Selle põhjus võib olla asjaolu, et ravim aitas nende haigusseisundite sümptomitega toime tulla, ütles Hall.

Nad leidsid vähe tõendeid selle kohta, et meditsiinilised kannabinoidid aitasid ravida häireid üldiselt või nende üksikuid sümptomeid. Ühes 24 inimesega tehtud uuringus tegi THC psühhoosi sümptomid tegelikult isegi hullemaks.

"Meedia on olnud ravikanepit tootvate ja turustavate ettevõtete väidete osas äärmiselt kriitikavaba," ütles Hall. Leiud viitavad sellele, et ilma kvaliteetsete tõenditeta pole psüühikahäirete ravi kanepiga õigustatud. Ravikanepit tootvate ettevõtete väidetesse tuleb suhtuda samasuguse skepsisega nagu uutesse farmaatsiatoodetesse, ütles ta.

Hoolimata dekriminaliseerimisest paljudes riikides, on kanepi võimaliku ravitoime kohta kvaliteetsete uuringute tegemine teadlaste jaoks jätkuvalt suur katsumus, ütles David Castle Melbourne'i ülikoolist Austraalias. Ta märkis, et vaja on teha suuremaid uuringuid, et eristada, kuidas erinevad ühendid ja annused erinevaid haigusseisundeid mõjutavad. "Kanep on väga keeruline taim, kus on palju kemikaale."

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist. Uuringust saab lähemalt lugeda ajakirjast The Lancet Psychiatry.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: