Doktoritöö: sperma varumise aastaaeg ja pulli vanus mõjutab seemenduse kvaliteeti

Holsteini tõugu piimaveis.
Holsteini tõugu piimaveis. Autor/allikas: Keith Weller/USDA/Wikimedia Commons

Eesti Maaülikooli doktorant Peeter Padrik uuris, kuidas mõjutavad sperma kvaliteeti pulli vanus, holsteini tõugu pulli veresus ja sperma kogumise aastaaeg, et valida kvaliteeti määravate meetodite seast sobivad seemendusjaama tööprotsessis rakendamiseks.

Selgus, et sugupulli vanus, sperma varumise aastaaeg ja pulli holsteini veresus avaldavad mõju spermide liikuvusele, mitokondrite aktiivsusele, membraani stabiilsusele ja terviklikkusele. 

"Seetõttu arvestatakse Kehtna kunstliku seemendusjaama tootmisprotsessis pulli ealisi iseärasusi ja individuaalset omapära ning enamik seemendusdoose toodetakse sügistalvisel perioodil, mil mõju toodangu kvaliteedile on positiivne," rääkisdoktoritöö autor Peeter Padrik tulemustest.

Ühtlasi leidis Padrik, et omavahel on seotud seemendusjaamas spermide hindamiseks seni kasutatavate testid, voolutsütomeetriga määratud spermide kvaliteet ja emasloomade tiinestumine. 

Kõige parema mudeli spermide viljastamisvõime hindamiseks moodustas tema hinnangul kombinatsioon, mis hõlmas nii seemendusjaamas kasutatavaid teste kui voolutsütomeetriga määratud spermide omadusi. 

"Tänu selliste seoste väljaselgitamisele on võimalik garanteerida toodetud seemendusdooside tippkvaliteet, mis on vajalik emasloomade õigeaegseks tiinestumiseks," rõhutas Padrik.

Tänu doktoritöö tulemustele tuginedes tehtud uuendustele seemendusdooside tootmisprotsessis on võrreldes varasemaga pullisperma kvaliteet parem ja emasloomade tiinestumine kõrgem. See aitab farmeritel kokku hoida seemendusele tehtavaid kulutusi, parandada piimakarja taastootmisnäitajaid, suurendada lehmade eluajatoodangut, tõukarja eksporti ning majanduslikku tulu.

Peeter Padriku doktoritööd "Eesti holsteini tõugu sugupullide sperma kvaliteet, seda mõjutavad tegurid ning seos in vivo viljakusega" juhendas prof Ülle Jaakma ja prof Emeritus Olev Saveli ning oponent on dr Katarzyna Kupisiewicz (Viking Genetics). Doktoritöö valmis Eesti Maaülikooli ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu koostöös.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: