Tulevik võib tuua kassiallergiat leevendava vaktsiini

Autor/allikas: K-nekoTR/Creative Commons/(CC BY-NC-ND 2.0)

Rühm teadlasi on töötanud välja vaktsiini, mis neutraliseerib ühe kasside süljes leiduvatest allergeenidest. Esimeste katsete põhjal on see ohutu ka neljajalgsetele.

Allergikute immuunsüsteem saab pidada haigustekitajaks nii mõningaid kasside uriinis ja süljes leiduvaid valke kui ka nendelt naha pudenevaid kuivanud nahaliistakuid. Praegu peavad kassiallergiaga inimesed seetõttu kasse vältima või võtma sümptomite leevendamiseks regulaarselt antihistamiine. Kuigi teoreetiliselt oleks võimalik mõnedest valkudest vabaneda pikaajalise aretustöö või geenitehnoloogia abil, pole seda siiani siiski tehtud.

Rühm Saksa ettevõtte HypoPet heaks töötavaid teadlasi otsustasid vaktsiini kasuks. Selleks kombineerisid nad omavahel kurgi mosaiikviiruse ja kasside süljes leiduva valgu Fel d 1. Hinnanguliselt on viimase vastu allergiline iga kümnes läänemaailmas elav inimene.

Vaktsiini mõjul hakkas pidama kasside organism valku haigustekitajaks ja selle külge kinnitusid antikehad. Kuigi igal ajahetkel polnud kasside organism vabadest valgumolekulidest täielikult prii, olid vaktsineeritud kasside tekitatavad sümptomid siiski leebemad.

Teadlased pole veel kindlad, milleks kasside organism valku kasutab. Kokku 54 kassiga tehtud katsete põhjal märkisid nad aga, et loomade tervis ei halvenenud ja vaktsiin polnud neile mürgine.

Muu hulgas loodab töörühm, et vaktsiin võiks vähendada inimeste seas astma esinemissagedust ja varjupaika sattuvate kasside arvu.

Uurimus ilmus ajakirjas The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: