SpaceXi internetisatelliidid teevad astronoomidele muret
Astronoomid on mures Elon Muski ettevõtte SpaceX uute sidesatelliitide pärast, mis võivad segada tähistaeva vaatlusi.
Ülemöödunud nädalal saatis SpaceX orbiidile 60 satelliiti, kuid see on alles algus. Järgmise kümnendi keskpaigaks peaks Maa ümber tiirlema juba ligi 12 000 SpaceXi sidesatelliiti, mis toovad kiire internetiühenduse maailma kaugeimaissegi paigusse.
Rahvusvaheline Astronoomialiit on nüüd teinud avalduse, milles kutsub üles seesuguste suurte satelliidiparvede kohta rangeid reegleid kehtestama.
Astronoomid tunnevad muret, et suurest hulgast uutest kiiskavatest tehiskaaslastest võib teleskoobiga tehtavatele piltidele jääda rohkesti raskesti eemaldatavaid jutte, mis teevad tähtede ja galaktikate uurimise raskeks.
Asi on seda hullem, et peale SpaceXi kavatsevad suuri sidesatelliitide parvi hakata orbiidile saatma ka teised ettevõtted nagu OneWeb ja Amazon.
Palja silmaga neid satellite näha ei ole, kuid teleskoobiga küll, ja täpsust vajavaid astronoomilisi vaatlusi võivad nad seetõttu segada.
Peale selle saadavad sidesatelliidid välja ka raadiolaineid, mis omalt poolt võivad häirida ka raadioastronoomide vaatlusi.
Hiljaaegu suurt tähelepanu äratanud esimene musta augu pilt õnnestus teha üksnes tänu sellele, et tehislikke raadiohäiringuid hoolikalt välditi.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa