Briti parlament avalikustas alatu trikiga Facebooki alatuse

Kuna Mark Zuckerberg ise parlamendi ette ilmuda ei tahtnud, pidi otsima komitee huvitava info hankimiseks teisi võimalusi.
Kuna Mark Zuckerberg ise parlamendi ette ilmuda ei tahtnud, pidi otsima komitee huvitava info hankimiseks teisi võimalusi. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Toby Melville

Briti parlamendi kätte jõudnud kirjavahetusest selgub, et Facebook kogus oma kasutajate kohta andmeid ka tekstisõnumitest ja telefonikõnedest ning pakkus mõõduka tasu eest kliendiandmetele eksklusiivset ligipääsu, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Inimeste nurjatusest on arvutu hulk näiteid. Inimeste lihtsameelsust kirjeldab teine sama suur kogus tõendeid. Esmalt värske näide viimase kohta. Selle sisuks on usk, et mõned inimesed on sunnitud olema ausad ja õilsad oma ametikoha tõttu.

Näiteks jälgivad suure ja eduka börsiettevõtte juhi iga sammu ja tegude tulemusi sedavõrd palju silmapaare ja analüüsib niivõrd palju ajusid, et sellise isiku lubadused on puhas kuld. Nagu näiteks Facebooki juhi Mark Zuckerbergi enesekriitiline sõnum, et sai teenuse klientide andmete kuritarvitamisest liiga hilja aru, kuid on nüüdsest võtnud selle probleemi lahendamise enda pühaks ülesandeks.

Olgu siin põgus meeldetuletus hiljutisest juhtumist, mille käigus läks ühe labaseks peetava rakenduse pakkuja pärast nende eemaldamist suhtlusvõrgutiku keskkonnast Facebookiga tülli ja kaebas juhtumi kohtusse. USA kohus otsustas nõuda asjaolude selgitamiseks välja Facebooki juhtkonna kirjavahetuse. See pidanuks olema vaid kohtuloo osapoolte kasutada. Juhtus nii, et mainitud rakenduse valmistaja sattus äri asjus Londonisse.

Ühendkuningriik oli palunud Mark Zuckerbergi endale korduvalt külla. Sealsed parlamendi liikmed soovisid kuulata tema seisukohti seoses Brexiti hääletuse võimaliku mõjutustegevusega. Kuna Zuckerberg saatis kuningriigi kutse pikalt, tabas parlamendi vastava komisjoni esimees ilmselt tänu ajakirjaniku vihjele, et osa vajalikust infost asub Londonit külastava ameeriklase arvutis. Peagi ilmus parlamendi relvastatud seersant nimetatud isiku hotelli. Jättes vahele mõned vastupunnimise detailid, jõudis Facebooki juhtkonna kirjavahetus Briti parlamendi kätte.

Äsja avaldas protestide kiuste uurimist juhtiva komisjoni esimees osa kirjavahetusest viitega, et sellest tahab avalikkus tõenäoliselt teada saada. Nüüd järgneb siis näide, milles lükatakse ümber lihtsameelne lootus Mark Zuckerbergi ja teda ümbritseva juhtkonna kaunist palest.

Kirjavahetusest saab teada, kuidas otsis Facebooki juhtkond ideid, mille abil saaks jätta Androidi rakenduse kasutajatele mulje, et nende kohta kogutakse tegelikkusest vähem andmeid. Täpsemalt otsiti viise, kuidas kasutaja eest varjata, et Facebooki rakendus kogub andmeid kasutaja tekstisõnumitest ja telefonikõnedest.

Saame ka teada, et Facebook omas eriliste sõberfirmade ringi, kellele lubati suuremat juurdepääsu kliendi andmetele, sellest klienti teavitamata. Pole teada, kuidas Facebooki "sõbraks" saab, aga tõenäoliselt raha eest. Mainitud sõpradele võimaldati sisuliselt sama, mida heideti ette kurikuulsale Cambridge Analytica'le.

Viimane ettevõte pakkus kasutajale psühholoogilise profileerimise testi ja küsis selleks juurdepääsu tema kontaktidele. Ütlemata jäi, et firma kogus andmeid kõikide kontaktide kohta. Tänu sellele sündis võimas ülevaade inimestest, keda sai ajendada hääletama meeleolude manipulatsiooni ja provokatsiooni abil ühes või teises poliitilises suunas.

Zuckerberg kirjeldas kevadel taolisest nurjatust tegevusest kuuldes oma üllatust. Avaldatud kirjavahetusest selgub aga, et tegemist oli ammuse tavaga ja lihtsalt hea äriga, milles pakuti analoogset juurdepääsu paljudele, kuigi valitud soovijatele. Tõenäoliselt kasutas neist enamik saadud andmeid kaubanduslikel eesmärkidel.

Samuti selgub, et Facebook arendas koostööd mitmete rakenduste valmistajatega põhimõttel – mina sügan sinu selga ja sina minu oma. Sügamise asemel õngitseti ühes koos ja erinevate nurkadel alt kasutaja kohta andmeid, mida siis omavahel vahetati. Lisaks sõpradele oli Facebookil nimekiri vaenulikeks peetavatest rakendustest, mille tööd püüti takistada.

Muuseas kasutati telefoni aku seisundit jälgiva rakenduse abi tuvastamaks, milliseid muid rakendusi ja kui tihti Facebooki klient oma telefonis kasutab. Kogutud infot kasutati rakenduste tootjate valikuliseks ülesostmiseks või vaenlaseks kuulutamiseks.

Kes tahab oma nördimust veelgi kasvatama, võib lugeda avaldatud kirjavahetuse 250-leheküljelist. kokkuvõtet. Omal moel toidab nördimust ka Facebooki kasutamise jätkamine,sest toodud näidete valguses ei saa see hästi lõppeda.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: