Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnutee kaaslasgalaktikates on tumeainet arvatust vähem

Foto: Modes Rodríguez/Creative Commons

Linnutee kaaslasgalaktikates ei olegi võib-olla tumedat tainet. Vähemalt mitte nii palju, kui seni arvatud. Prantsuse ja Hiina astronoomid on arvutimudeli abil näidanud, et kaaslasgalaktikate tähtede kiiret liikumist ei mõjuta peamiselt mitte sealne kohalik tumeaine, vaid hoopis meie oma Galaktika gravitatsiooniline mõju.

Vaatlustest on ilmnenud, et meie galaktika väikestes naabergalaktikates tiirlevad tähed kiiremini, kui nende galaktikate väikese massi juures oleks oodata. Seletuseks on pakutud salapärase ja nähtamatu tumeda aine mõju.

Francois Hammer Pariisi observatooriumist ja ta kolleegid koostasid aga arvutimudeli, millest oli näha, et tähtede liikumise kiirus meie väikestes naabergalaktikates sõltub väga tugevalt sellest, kui tugevalt toimib neile galaktikatele Linnutee gravitatsiooniväli.

Nad kirjutavad ajakirjas Astrophysical Journal, et nende leitud sõltuvus on äärmiselt tugev. On vaid vähem kui ühe kümne miljardiku jagu tõenäoline, et väikegalaktikate tähtede kiirus on sattunud Linnutee gravitatsioonivälja tugevusega kooskõlla puhtjuhuslikult.

Linnutee gravitatsiooniväli mõjutab väikeste naabergalaktikate tähti loodejõududega. Samalaadsete jõududega, millega tekitab Kuu Maal tõuse ja mõõnu. Tulemus ei tähenda mingil juhul seda, et tumedat ainet üldse olemas ei oleks, aga Linnutee väikestes naabrites on seda vist arvatust vähem küll.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: