Taime õitseaja stardisignaal tuleb lehtedest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kevad edeneb ja lillekesed hakkavad peagi õitsema. Aga mille järgi lill teab, et on aeg õienupuke avada? Teadlased on avastanud, kus täpselt tekib see valkaine, mis õidepuhkemise vallandab.

Valk oli teada ennegi. Valgu nimi on õitselookus T. Ameerika Ühendriikide Cornelli ülikooli taimebioloogid Qingguo Chen ja Robert Turgeon said aga nüüd koos kolleegidega tehtud katsetest teada, et õitselookus T-d sünteesitakse taime lehtedes, juhtkimbu niineosa ehk floeemi rakkudes.

Leht on valgule hea tekkekoht, sest lehes käib fotosüntees ja leht on valgustundlik, õitsemist ajastavad taimed aga just päeva pikkuse ja valge aja rohkuse järgi.

Lehest liiguvad väikesed valgumolekulid floeemi pidi varreotste kasvukuhikuisse, kuhu seepeale moodustub õis. Nii käib asi vähemalt harilikul müürloogal ja tubakataimel, mida Chen ja Turgeon uurisid.

Uurimine oli päris raske, sest lehtedes on juhtkimbud väga peened ja fotosünteesiga tegelevate roheliste rakkudega kaetud. Aga teadlased said fluorestseeruvate valkude abiga siiski lõpuks jälile just neile rakkudele, kus õitsemist ärgitav valk tekib.

Oma avastusest kirjutavad nad Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes. Avastuse üle võivad rõõmustada lillesortide aretajad, sest neil on ju tähtis aretada just soovitavatel aegadel õitsevaid lilli.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: