Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti sai endale uue haruldase linnuliigi - hallrüdi

Hallrüdi, 05.12.2011 Rahuste, Saaremaa.
Hallrüdi, 05.12.2011 Rahuste, Saaremaa. Autor/allikas: Uku Paal

Olgugi, et esimest hallrüdi nähti Saaremaa rannakarjamaal juba 2011. aastal, siis ametlikult lisati liik Eesti lindude nimekirja alles nüüd. Määravaks seni puudunud lüliks, mis aitas lindu määrata, osutus tema tagavarvas!

Ka kogenud linnuvaatlejatel tuleb ette, et vaadeldud liigi määrang saab kinnituse alles aastaid pärast linnu nägemist. Nii juhtus ka Eesti 388. linnuliigi, hallrüdi, esimese leiuga, räägib linnuharulduste komisjoni esimees Margus Ots ajaveebi Linnuvaatleja postituses.

"Kolme päeva jooksul, 3.-5. detsembrini 2011. aastal, vaatlesime kolmekesi (Uku Paal, Mariliis Paal, Margus Ots) Saaremaal Rahuste rannakarjamaal rüdi, keda me kohe määrata ei osanud. Linnuraamatuid ja fotosid uurides ning teiste linnuvaatlejatega nõu pidades määrasime nähtud linnu esmalt leeterüdiks, kuna keegi teine Eesti rüdidest ei saanud ta kindlasti olla. Kahtlus siiski jäi, kuid võimaluse peale, et tegemist võib olla Eestis seni kohtamata linnuliigiga, ei osanud siis mõtelda," meentab Ots.

Hallrüdi, 05.12.2011 Rahuste, Saaremaa. Esialgu määrati lind leeterüdiks. Aastaid hiljem fotosid üle vaadates selgus, et linnul on tagavarvas, mis leeterüdil aga puudub. See oluline tunnus oli näha vaid ühel fotol ning jäi esialgu sootuks märkamata. Autor: Uku Paal

"Eelmise, 2017. aasta, sügisel oma fotopanka korrastades nägi Uku Paal aastaid varem pildistatud rüdil tollal märkamata jäänud tunnust – linnu tagavarvast. Nimelt on leeterüdi ainuke rüdiliik, kellel tagavarvas üldse puudub, mistõttu ei saanud vaadeldud lind leeterüdi olla. Millist liiki me Rahustes ikkagi vaatlesime?"

Fotode uuel põhjalikumal analüüsimisel selgus lõpuks, et Rahustes nähtud lind oli Põhja-Ameerika arktilistel aladel pesitsev ning Kesk- ja Lõuna-Ameerikas talvitav hallrüdi (Calidris pusilla), kes on Euroopas haruldane eksikülaline. Liigimäärangut kinnitasid teiste hulgas ka määramiseksperdid ja mitmete linnumäärajate autorid Kevin Karlson ning Killian Mullarney. Linnuharulduste komisjon kinnitas hallrüdi vaatluse 23. märtsil 2018 ning Eesti linnuliikide nimestikus on nüüd 388 liiki. Eesti lähimatest naabritest on hallrüdi vaid korra Rootsis kohatud; Soome, Läti ja Leedu liiginimestikes hallrüdi puudub.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: