Arvuti tegi endale selgeks kunstivoolude vahelised seosed

Foto: almusaiti/Creative Commons

Masinad lähevad järjest targemaks. Nüüd on tehismõistusel täheldatud ka arenenud kunstimeelt. Ameerika arvuti- ja kunstiteadlaste koostöös tehtud katses on tehismõistusalgoritm analüüsinud kümneid tuhandeid ajaloolisi maale ja tuvastanud iseseisvalt kunstivoole ja nende vahelisi seoseid.

Arvutiteadlane Ahmed Elgammal ja ta kolleegid Rutgersi ülikoolist ning kunstiajaloolane Marian Mazzone Charlestoni kolledžist lasid iseõppival neurovõrgu-algoritmil tutvuda umbes 77 000 maaliga alates vararenessansist kuni popkunstini.

Hoolimata sellest, et programm ei teadnud kunstiajaloost mitte midagi, suutis ta kõik need maalid reastada väga õigesse ajalisse järjestusse. Samuti suutis programm tuvastada, millised kunstivoolud on milliseid teisi voolusid mõjutanud.

Tehismõistus tuvastas edukalt ka selliseid kunstiuuendajaid nagu näiteks Paul Cézanne, kes on ühenduslüli 19. sajandi lõpu impressionismi ja 20. sajandi alguse kubismi vahel.

Autorite sõnul on tähelepanuväärne, et masin on kunstiteoseid analüüsides suuteline tegema samu järeldusi, milleni on jõudnud inimestest asjatundjad. Seejuures pole selge, kas masin on jõudnud nende tulemusteni samasuguseid arutluskäike mööda nagu inimesed, või suudab ta näha keerukaid seoseid, mis on jäänud inimestele märkamatuks.

Oma uurimistulemused on Elgammal ja teised üles laadinud eelretsenseerimata võrgudepositooriumisse arXiv.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: