Suurim teadaolev algarv on 23 miljoni kohaline

Foto: mmorgan8186/Creative Commons

Tähelepanu, kõik matemaatikasõbrad! Eriti aga algarvusõbrad – järjekordselt on avastatud maailma kõige suurem teadaolev algarv ehk arv, mis ei jagu millegi muu kui ainult iseenda ja ühega, andes tulemuseks vastavalt siis ühe või iseenda.

Seekordne rekordiomanik on tervelt 23 miljoni kohaline arv. Selle arvu kirjapanekuks tavalisel kümnendsüsteemilisel kujul kuluks 23 miljonit numbrit. Jäägu koduseks ülesandeks välja nuputada, mitu paksu raamatut läheks vaja selle arvu ära trükkimiseks ja mitu meetrit raamaturiiulit neile köidetele kuluks. Õnneks saab seda rekordiliselt suurt algarvu väljendada ka lühemalt. Seda on ühe võrra vähem kui 277 232 917.

Arvu leidis mõistagi üles arvuti, kuid mitte sugugi mingi superarvuti, vaid täiesti tavaline arvuti, mis asub ka ühe täiesti tavalise inimese kodus. Inimese nimi on Jonathan Pace ja tema kodu asub Ameerika Ühendriikides Tennessee osariigis Germantowni linnas. Pace on nimelt ühendanud oma arvuti algarvude väljaarvutamise võrgustikku nimega The Great Internet Mersenne Prime Search ehk GIMPS.

Arvutil kulus kuus päeva tõestamaks, et arv, mida äsja mainitud sai, on algarv. Tasu, mille Pace maailma suurima algarvu leidmise eest saab, on mõnevõrra väiksem kui leitud arv ise, nimelt 3000 dollarit. Pace on 51-aastane mees, ametilt elektriinsener.

Lisada jääb vaid nii palju, et see mees või naine, kelle arvuti avastab esimesena vähemalt mõne 100 miljoni kohalise arvu, saab vaevatasuks juba 150 000 dollarit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: