Rekord-algarv on enam kui 22 miljoni kohaline   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Cooper et al.

Matemaatikud teatavad järjekordsest saavutusest: nad on kätte saanud nii suure algarvu, et keegi ei ole sellesarnast varem näinud. Arvu sai paljude arvutite abiga kätte Ameerika Ühendriikides Kesk-Missouri ülikoolis tegutsev töörühm eesotsas Curtis Cooperiga.

Arv on tõesti hiiglaslik. Selle tavapäraseks kirjapanekuks kümnendsüsteemis kulub üle 22 miljoni numbrimärgi. Kuid märksa lühemalt väljendudes on see kaks astmel 74207281 miinus üks.

Võib tunduda kummaline, et nii suurt arvu ei saa mitte ühelgi moel jaotada täpselt ühesuurusteks osadeks, nõnda et need osad oleksid ühest suuremad täisarvud. See tähendab, seda hiigelsuurt arvu ei saa jagada ei kaheks ega kolmeks ega neljaks ega viieks võrdseks osaks, ega nii edasi. Kuid see just tähendabki seda, et tegu on algarvuga.

Algarve on lõpmata palju ja üles on neid leida üsna raske, sest ei ole suudetud leida selget põhimõtet, mille järgi nad kõigi teiste arvude seas paiknevad. Cooper ja kolleegidki jõudsid oma hiigelsuurele arvule jälile tänu paljudele vabatahtlikele, kes on olnud nõus ülla eesmärgi nimel oma arvutite arvutusressurssi jagama.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: