Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Eesti parimad teadusfotod 2013

Kes võitsid viienda Eesti teadusfotode konkursi?

Kes võitsid viienda Eesti teadusfotode konkursi?

Eestikeelse Vikipeedia eestvõttel toimunud teadufotode konkursi võitis seeria taimebioloogide poolt eksperimentides enimkasutatavast taimest – müürloogast. Tänu kiirele kasvule ja lühikesele elueale saab selle taime peal eksperimente hõlpsalt läbi viia.

Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Heiti Pavese teadustöös on müürlook igapäevane. Sellest taimest tehtud pildid on talle edu toonud varemgi, sealhulgas Eesti teadusfotode konkursil.

Nelja aasta eest võitis Paves tuntud rahvusvahelise mikrofotode võistluse Nikon Small World ning jõudis äramärgitute hulka ka tänavu, sedapuhku veise kopsu epiteelrakkudest tehtud ülesvõttega. Nelja aasta taguse konkursi võidufoto jõudis ka National Geographicu veergudele.

Sel aastal edu toonud seeria piltidel kujutab Paves müürlooga lehtede ja varte pinnal asuvaid väikesi ühest rakust koosnevaid karvakesi ehk trihhoome.

Trihhoomi rakk on sadu kordi suurem kui ümbritsevad epidermise rakud, trihhoomi raku tuumas on 64-128 korda rohkem DNAd kui diploidsetes rakkudes.

"Täna, kui pildiline suhtlus on levinud massidesse, on teaduslik tegevus ilma fotograafiat ühel või teisel moel kasutamata võimatu. On valdkondi, kus fotograafiline kujutis on uurimismetoodika osa. Aga ka oma tegevuse ja tulemuste tutvustamise kolleegidele ning teaduse populariseerimise teeb teadlasi tööhoos või oma uurimisobjekti olemust näitav foto palju lihtsamaks," ütles žürii liige Urmas Tartes.

Žürii märkis ära TÜ füüsikatudengi Sven-Erik Mändmaa pildi, Marianna Tampere bakalaureusetöö eksperimentide ajal TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis tehtud tabamuse ning Tartu Ülikooli mereinstituudi teadlase ja loodusfotograafi Mati Kose pilte.

Parimate piltide näitus on üleval Tartus AHHAA keskuses.

Toimetaja: Villu Päärt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: