Stressis taimed häälitsevad inimkõrvale kuulmatult

Foto: Francesco Gallarotti/Unsplash

Taimed ei ole tuntud just kuigi valjuhäälsete olenditena. Kuid Iisraeli teadlased väidavad nüüd, et inimkõrvale kuuldamatut häält võivad taimed eriti stressiolukorras teha küll.

Itzhak Khait ja ta kolleegid Tel Avivi Ülikoolist panid tomati- ja tubakataimedest umbes 10 sentimeetri kaugusele mikrofoni. See tabas aeg-ajalt ultrahelisid sagedusega 20 kuni 100 kilohertsi.

Teadlased kirjutavad võrguvaramusse bioRxiv üles pandud eelretsenseerimata artiklis, et nende hinnangul võiksid näiteks putukad ja mõned imetajadki neid taimehelisid kuulda, ja isegi kuni viie meetri kauguselt.

Varasemates uuringutes on teised teadlased pannud mikrofoni otse taime külge ja registreerinud helisid, mille tekitavad taime juhtkoes ehk veesoontes lõhkevad õhumullid. Nüüd aga on esimest korda registreeritud taimehelisid taimest natuke eemal. On võimalik, et needki helid tekivad õhumullide lõhkemisest, kuid päris kindel see ei ole.

Khait ja kaaslased tuvastasid, et põuastressi all kannatav tomatitaim teeb keskmiselt 35 ultrahelihäälitsust tunnis, tubakataim aga 11. Kui aga taime varde täke lõigata, siis teeb tomat keskmiselt 25 ja tubakas 15 häälitsust tunnis. Taimed häälitsevad ka siis, kui neil parajasti stressi ei ole, aga väga harva, vähem kui kord tunnis.

Masinõppemudel suutis enamasti õigesti määrata, millist sorti stressi toimel taim parajasti häälitses. Janu korral näiteks kipub tubakataim tegema valjemat häält kui täksitud varre korral.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: