Kristjan Port: internet muudab murdeea ängi elustiiliks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Bpi Pompidou/Creative Commons

Murdeea kohta on palju öelda. Pääsu pole kellelgi st ei rääkimisest ega eluperioodist. Tüüpiliselt kogetakse seda elus kaks korda. Teine kord lapsevanema või kõrvaltvaataja rollis. Järelikult on kõigil õigus nähtuse kohta midagi arvata.

Oma huvitava vaatenurga lisas hiljuti Dale Baran demonstreerides, kuidas võib infoajastul selle eluperioodi viha ja konfliktsus ühineda olulise mõjuga poliitiliseks jõuks. Tegemist on omamoodi tuumaenergia taltsutamise nähtusega, mille pulbitsev rahutus ei vali, kelle või mille huvides seda rakendatakse, peaasi kui saab teha midagi ebatavalist, eelistatavalt lõhkuda ja vastu seista. Dale näitab, kuidas aitas taolise purustava energia efekt Donald Trumpi.

Teisalt demonstreerib Youtube`i kuulsuse PewDiePie juhtum, kuidas sama energia kasutamine võib osutuda pikapeale ohtlikuks sarnaselt radioaktiivsusele. Nähtus jääb meiega pikemaks. Murdeiga ei kao, nagu ei kao ka infoajastu. Kombinatsioon sünnitab midagi uut ja see sunnib endaga arvestama.

Nii võite näiteks arutada 12-aastasega tuleviku teemadel. Tõenäoliselt on üheks väljavaateks jätkata andunult arvutimängude mängimist, kuna ka nii saab rikkaks. Tihti tuuakse tõendina 27-aastast rootslast Felix Kjellbergi, kes teenis möödunud aastal 15 miljonit dollarit mängides Youtube`i kanalis arvutimänge ja ajades suust lõputut iba. Viimast võib võtta ka imetlusena, sest PewDiePie nime all esinevat Felixit vaatab andunult 53 miljonit peamiselt murdeealist ja sellele lähenevat vaatajat.

Järelikult teeb Felix sihtrühma arvestavalt midagi väga õigesti. Tema vaatajaskond ületab Apple`i muusikapoe ja Spotify klientide arvu kokkupanduna ja siis jääks veel ruumi mitme suure ajalehe tellijate jagu, et küündida sama tulemuseni. Millega PewDiePie siis rikkaks saab? Selleks on vaja üllatavalt vähe. Piisab, kui kõike kiruda, asju ja inimesi, sealhulgas aegajalt iseennast vihata, mahlaselt ropendada ja kõike naeruvääristada. Selles nihilistlikus maailmas puuduvad väärtused. Õigemini võib käsitleda sellena püüdluseid olla väärtusteta. Ja ärge öelge, nagu kohtaksite selles midagi üllatavat.

Suurepäraselt teostatud reaalsusest põgeneda võimaldavad arvutimängud aitavad luua viljaka pinnase igavamast pärismaailmast isoleerumiseks. Samal ajal aitab internet õdusa anonüümsuse looris hingesugulastel teineteist leida. Mainitud Dale Barani pikem lugu jutustab ühe taolise kommuuni 4chan.org kujunemisest, mille käivitajaks oli tosina aasta eest 15-aastane Christopher Poole.

Eneseteadlike, ennast imetlevate ja ülejäänuid põlastavatest inimestest koosnev seltskond kohtus omaloodud foorumis. Sellest kasvas tasahilju mastaapne löökrühmlasi juhtiv organisatsioon, mis asus korraldama rahvarohkeid aktsioone nii hotellide kui ka poliitiliste liikumiste ja saientoloogia kiriku vastu. Seltskonnal puudus konkreetne siht, väljaarvatud segaduse ja jamade põhjustamine ehk nagu nad ise ümbertõlgituna seda käsitlesid, asjade pulli pärast tegemine.

Dale Baran tunnistab, et oleks ise jäänud äärepealt sama seltskonna lõksu, seistes eluolust tingituna valiku ees, kas asuda kõiki vihkama või püüda kuidagi elus hakkama saada.

4chan tegi viimati pulli seoses USA presidendivalimistega, kui asus levitama Trumpi valimisele kaasaaitavaid libauudiseid. Neid ajendas plaan püüda valida kandidaati, kes paistis isegi olevat pulli tegemise peal väljas. Valituks osutunud presidendi lugu pole veel lõppenud. Kindlasti kogetakse enne veel palju pulli. Siin pole Trump kedagi alt vedanud, pakkudes iga päev midagi uut. PewDiePie loost võib aga juba midagi õppida. Youtube lõpetas temaga koostöö ja sama tegi ka Disney.

Paistab, et maailm on muutund mastaapse pullitegemise suhtes närviliseks ja kuigi Felix saanud oli seitse aastat rahus tegutseda, muutusid tema rassistlikud ja sallimatud väljaütlemised üleöö talumatuks. Sisuliselt kostus poistetoa jutt poliitikute kõrvu. Vahendajaks oli The Wall Street Journal, mis osutas mõnele Felixi barbaarsele videole. Sellest piisas täiskasvanute maailma närviliseks reaktsiooniks

Samas jääb ta Youtube`i oma videoid edasi tegema. Tõenäoliselt jäävad teda vaatama 50 miljonit truud tellijat päevani, kuni isegi teda nõmedaks peavad. Samal ajal tulevad uued nooremad asemele. Lisaks tegi meedia ta nüüd kuulsaks kui rassistliku parem-radikaali, mille tõttu võib lisanduda kanali vaatjate sekka hulganisti taoliste poliitiliste vaadetega täiskasvanuid.

PewDiePie on koos presidendiga küll murdeeast väljas, aga nad jätkavad pullitegemist tänu internetiteenuste pakutavale tänulikule auditooriumile.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: