Kristjan Port: omnipotentne Google pagendas ahned küberkõrbesse

Google'i Pixel.
Google'i Pixel. Autor/allikas: Ramin Talaie/AFP/Scanpix

Jules Winffield tsiteeris filmis ''Pulp Fiction'' lõiku Vana Testamendi prohvet Hesekieli ennustust, milles tõotatakse muu hulgas ''Ma teostan nende kallal suure kättemaksu vihaste nuhtlustega. Ja nad saavad tunda, et mina olen Issand, kui ma neile kätte maksan''.

Kes pole filmi näinud, siis ega vist jää neilegi muljet, nagu võiks sellist tsitaati sisaldav stseen lõppeda kuidagi õnnelikult. Stseen kulmineerus, kui epistlit kuulama pidanud Bretti rolli täitjale langes osaks tunda suurt kättemaksu vihaste nuhtlustega. Tooli külge seotu surm saabus sõjatandri valju käredusega, otsekui oleks taevas rebenenud.

Juhtunu taustaks oli Brett’i ja tema sõprade inimlik ahnus ning sellest kasvanud pettus. Keegi tegelikult ei teagi täpsemalt nende süü sisu. Tõenäoliselt vajas Quentin Tarantino vaatajat ehmatavat stseeni. Sellist, mis algab kerge ärevusega, kuid muutub siis vägivallamõtteid unustavaks huvitavaks vestluseks, kuni olukord muutub pahaendeliseks Piibli tsiteerimiseks ning siis rabatakse vaatajat Issanda armutu kättemaksuga. Võibolla oli eesmärgiks äratada vaatajas hirm kõigevägevama väiksemagi pahandamise vastu, sest Tema valitud karistus ignoreerib maise seaduse proportsionaalsuse põhimõtet.

Õnneks ei ela me filmis. Meie tavalisemas maailmas tõi Google hiljuti turule uue telefoni Pixel. Erinevalt varasemast tavast, milles kasutab firma kellegi juba turul tegutseva telefonivalmistaja mudelit oma koos nimega, loodi Pixel Google'i inseneride poolt enam-vähem tühjalt lehelt ja on seega esimene Google'i enda telefon. Telefon valmib HTC vabrikus. Firma eesmärk on pakkuda otsest konkurentsi nii Samsungile kui ka Apple'ile ja haarata endale IKT turust üha suurem osa.

Selle plaaniga sobib kokku kava vähendada vahendajatega jagatavat kasumit. Uut telefoni sai alates oktoobri algusest tellida Google'i enda käest. Tarnetega alustati oktoobri lõpus. Kuigi telefoni ostu sai korraldada ka läbi suuremate sideteenuse pakkujate, sünnitas uus olukord turul defitsiitse kauba fenomeni. Näiteks ei taha kõik end siduda kindla sideteenuse pakkujaga. Alati leidub neid, kes ei soovi oodata, sest uut telefoni hakati pakkuma vaid viie riigi turul: USA, Kanada, Suurbritannia, Saksamaa ja Austraalia. Uue telefoni nälga ei saanud kustutada ka lihtsa päritolu varjava kavalusega, sest ostjal pidi olema vastavas riigis registreeritud pangakaart.

Kavalus on nagu elavhõbe ja vähemalt üks ettevõtlik USA indiviid lahendas ülesande nii, et palus osta vabatahtlikel endale telefon ja panna saaja aadressiks tema asukoht. Väikese teenustasu abil hakkasidki telefonid saabuma ettevõtliku äripidaja kontorisse, kust jõudsid need siis vaheltkasuga kõige suurema sõltuvusega ostjateni.

Google nägi oma kõikjalolija, kõiketeadja ja paljusuutja positsioonilt patutegijad ära ja sulges nende kontod. Google saatis rühma ahneid inimesi digitaalsesse koomasse. Telefoni ostnutel kadus juurdepääs oma meilikontole, nad ei näinud enam Google Drive'is olevaid faile ega fotoalbumisse igavese turvalisuse mõtetega arhiveeritud pilte oma ja lähedaste elust. Ühesõnaga tabas neid suur kättemaks koos vihaste nuhtlustega. Kõik tänu inimlikule himule teenida vaheltkasuna mõned seeklid.

Google osutas online-poe ostutingimustele, mida telefonikunded olid rikkunud. Paljud, et mitte öelda enamus, pole seda teksti eales lugenud. Kavala skeemi korraldanud Daniel Eleff võrdles juhtunut kodu tabanud tulekahjuga, milles hävivad inimese hindamatud mälestusesemed. Ümbersõnastatult lõi Google patuseid piksenoolega.

Loo moraal: pärast inimolevustes ja meedias tärganud pahameelelainet lubas Google patused kontode juurde tagasi. Õigemini need, keda firma peab ehtsateks. Öeldakse, et ateist muutub usklikuks kahes olukorras. Need on sõjas ja merel. Kas edaspidi ka küberruumis?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: