Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased vaidlevad, kas langenud puulehed tuleks kokku riisuda või maha jätta

Teadlased vaidlevad selle üle, kas puudelt langenud lehed oleks mõistlik kokku riisuda või oleks keskkonnale kasulik see, kui langenud lehed jääksidki maha. Vaidlustest hoolimata käib linnades agar lehtede kokkuriisumine, mis läheb meile ka raha maksma.

Mitmed teadlased peavad sellist tegevust mõttetuks ja ütlevad, et keskkonnale on see isegi ohtlik. Lehed sisaldavad mineraalaineid ja kui neid pidevalt kokku riisuda ja minema viia, tuleb mingi aja pärast hakata mulda kunstväetistega turgutama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Teiseks on selles lehekihis igasuguseid väikesi organisme - selgrootutest kuni bakteriteni välja, laiemalt võiks nimetada neid lagundajateks -, mis on ökosüsteemi väga tähtsad osad. Ja kui me need ära viime, jääb muld vaeseks," selgitas maaülikooli keskkonnakaitse osakonna juhataja Valdo Kuusemets.

Parkides lehtede kokku puhumine tekitab Kuusemetsa hinnangul lihtsalt müra.

Maaülikooli aianduse osakonna juhataja Kadri Karp soovitab lehed kokku riisuda, sest talveks maha jäänud lehed kahjustavad muru. Pealegi jäävad lehtede alla talvituma kahjurid, kes on ohtlikud marjapõõsastele ja viljapuudele.

"Ühtpidi võime küll öelda, et loodusliku mitmekesisuse seisukohast on hea, kui kõik putukad talvituvad, aga kui me järgmine suvi ilusaid õunu ja ploome ei saa, siis võib-olla me mõtleme ümber," ütles Karp.

Vallo Kuusemets arvab, et koduaias pole ikkagi lehtede riisumine mõistlik. Seda võiks teha ehk tootmisaias, kus tõsisem viljapuude haigestumise oht. Ja siis võiks lehed kas põletada või kompostida.

Marek Maasikmets keskkonnauuringute keskusest ütleb, et igal sügisel halveneb õhu kvaliteet. Ka niiskete lehtede põletamisest tekivad ohtlikud ühendid.

"Kui üritada see lehehunnik aias põlema panna, siis tekib seal mittetäielik põlemine ja tänu sellele mittetäielikule põlemisele tekivad seal erinevad ohtlikud ühendid ehk mitmed süsinikühendid, tuntud kantserogeensed ühendid ehk palju toksilisi ühendeid," selgitas Maasikmets.

Nõmmel käib lehtede koristamine. Linnaosa aitab rahval osa lehtedest ära viia. Nõmmekate lehed viiakse ära kevadel ja see maksab 40 000 eurot. Seda tegevust ei ole plaanis lõpetada.

"Eks see esimene emotsioon värvilistest sügislehtedest on ju kena, aga kui need lehed jäävad pikemaks ajaks maha, on nad mitte just eriline silmailu. Ja kui tulevad juba vihmasemad ilmad, siis kindlasti lehed on kõnniteel ka väga libedad," rääkis Nõmme linnaosa vanem Tiit Terik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: