Kassid levisid maailmas kahe lainena

Foto: Rainer Stropek/Creative Commons

Kasside kohta on teada, et kodukass pärineb metskassist. Et kasside kohta rohkem teada saada, analüüsisid kolm evolutsioonigeneetikut eesotsas Eva-Maria Geigliga Pariisist Jacques Monod' instituudist kasside mitokondrite DNA-d.

DNA-d võtsid nad üle kogu maailma paljudest arheoloogilistest leiupaikadest.kogutud kassiluudest, milles vanus ulatus 300 aastast tervelt 15 000 aastani. Analüüs näitas, et kodukassid on maailma laiali levinud vähemalt kahe suure lainena, millest esimene pääses valla mõni aeg pärast põllumajanduse teket Lähis-Idas ja teine pärast kassi kodustamist Vanas-Egiptuses.

Geigl ütles Oxfordis toimunud rahvusvahelisel biomolekulaarse arheoloogia sümpoosionil, et esimeses laines osalesid kassid, kes olid ise inimeste lähedusse elama asunud, et püüda närilisi, kes toitusid inimeste kasvatatud viljateradest. Teine laine tuli mõned tuhanded aastad hiljem, kui inimesed juba kodustatud kasse endaga Egiptusest muudesse maadesse kaasa viisid. Arvatavasti ikka selleks, et nad hiiri ja rotte püüaksid.

Geigl märkis, et kassi kodustamist on üsna vähe uuritud. Eriti võrreldes näiteks koera kodustamisega. Seetõttu on selle kohta ka veel suhteliselt vähe teada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: