Kristjan Port: bitcoini autor võttis superpositsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kass.
Kass. Autor/allikas: Guima San/Creative Commons

George Orwell tõdes uut võimalikku maailmakorda kirjeldavas romaanis ''1984“, et kui tahad pidada saladust, siis pead seda varjama ka iseenda eest. Prantslane André Malraux teadis, et inimene ei ole see, kelleks ta end peab, vaid see, mida ta varjab. Hispaania kirjanik Carlos Ruiz Zafón lisas, et saladuse väärtus sõltub inimestest, kelle eest sa seda varjad.

Saladuste ja nende pidamise kohta on inimkonnal palju tähelepanekuid. Järelikult on nähtus oluline. See tähendab, et saladus on nähtusena oluline, millega nõustumist enamus vist ei varjaks. Küll võib esineda probleeme mõne konkreetse saladuseks peetava juhtumiga. Raskusi võib olla mõistmisega, miks oli seda vaja varjata? Kuigi siin võib pädeda Edward Snowdeni äsjase videolingi kaudu tõdetu, et privaatsuse puhul pole küsimus varjamises, vaid kaitsmises.

Üheks suureks saladuseks on peetud tulevikku oluliselt mõjutava krüptoraha Bitcoini autori isikut. Mida selle isiku teadmisega teha? Võimalusi on palju, alates tema konsultandiks palkamisest, võttes ta tööle märgilise isikuna, kes parandab ettevõtte kuvandit, kuni lihtsalt uudishimu rahuldamiseni. Tegelikult pole võimatu, et Nobeli majanduspreemia otsustajad tahaksid teada, kellele edastada kutse kuulsa auhinna üleandmise galale. Bitcoini väljamõtleja isiku teadasaamise erinevate variantide seast võib välistada lootuse tema abil bitcoine juurde saada.

Bitcoin on geniaalne idee. Kui süsteemi looja oleks tekitanud ainult 100 raha, siis järgnevad miljonid kasutajad peaksid omavahel arvet, kui palju sellest kellegi käes parajasti on. Iga omanikuvahetus kajastub süsteemi liikmete vahel hajutatud ühises raamatupidamises. Bitcoini autori tarkus ei piirdu kõigi osapoolte vahelist usaldamatust ekspluateerival teravmeelsel ja keerulist krüpteerimisetehnoloogiat kasutaval loogikal.

Lisaks mõtles autor välja, kuidas tagada, et bitcoinidega ei saaks kitsikusse sattunud keskpankade moel raha juurde trükkida. Bitcoine saab võimsate arvutitega väga keerulist matemaatilist ülesannet lahendades juurde ''kaevandada'' kuni selle ülesande ammendumiseni. See tähendab, et ühel päeval kusagil tulevikus ongi kogu planeedil ringluses kindel kogus krüptoraha.

Seda kõike välja mõelnud inimese teadmine rahuldaks uudishimu, rääkimata paljudele meelehead pakkuva selfie tegemise võimalusest. Seetõttu on enigmaatilist autorit alates 2008. aastast süütutele tüli tegemise kiuste otsitud suure pühendumisega. Eelmisel aastal peilis ajakiri ''Wired'' uue ohvrina välja 44-aastase austraalia krüptoloogi Craig Steven Wrighti. Tõenduskäik lähenes keerukuselt krüptoraha olemusele, jättes lugejad valiku ette, kas Wright on geniaalne obfuskeerija, kelle eesmärgiks on jätta mulje krüptoraha autorist seda olemata või siis on ajakiri peitusemängija haledalt paljastanud.

Ei tea, mida Craig Steven Wright toona mõtles, aga ta ei tunnistanud end raha leiutajaks. Küll aga tegi ta seda nüüd, andes intervjuu kolmele meediaväljaandele, sealhulgas BBC-le. Nii võiks arvata, et üks saladus on maailmas vähem. Ometi muutus olukord varasemast huvitavamaks. Nimelt hoolimata, et Wright paistis varem bitcoini autorina ja ta seda nüüd ka tunnistas, esitades mitmeid tõendeid, ei taha suur hulk inimesi seda uskuda.

Wright esitas blogis tõendeid bitcoini algusaegadest, samuti veenis kahte juhtivat bitcoini süsteemi arendustöö tegijat eravestluse käigus küsimuste ja vastuste abil, et on see, keda väidab end olevat ja avalikustas lõpuks ühe varajase bitcoinide koguse ringlusesse laskmist tõestava krüptovõtme. Kuid eksperdid leidsid, et tõendina pakutud võti on petlik koopia, mida võiks esitada igaüks.

Olukord meenutab kvantfüüsikat illustreerivat Schrödingeri kassi, kes võib olla samaaegselt elus ja surnud. Eravestluse põhjal kinnitavad usaldusväärsed bitcoini arendustöötajad, et Wright on õige mees. Tema esitatud teised tõendid lisavad aga olukorda kahtlust. BBC intervjuus kinnitas mees, et ei anna meediasse enam kunagi mitte ühtegi täiendavat kommentaari, kindlustades intriigile igavese elu.

Orwelli järgi on ta nii hästi end varjanud, et peidab midagi ka enda eest ja seda ei saa avalikkusega jagada. Malraux loogika järgi saab bitcoini autor olla ainult see, kes end ei reeda. Ja Zafóni järgi tasub tal end varjata, kuna nüüd huvitub temast suur osa maailmast. Kes tahab ajudele lisagümnastikat, mõtelge Wrighti blogi sissejuhatavale Jean-Paul Sartre tsitaadile: ''Kirjutades alla kui Jean-Paul Sartre ei ole sama asi, kui kirjutada alla Jean-Paul Sartre, Nobeli preemia laureaat''.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: