Kristjan Port: inimkond röövis tehisintellekti süütuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tay Twitteri konto.
Tay Twitteri konto. Autor/allikas: Ekraanitõmmis

Inimesega võrreldava, aga tehisliku intellekti võimalikkuse küsimus muutub üha päevakajalisemaks. Olgu põhjuseks emotsionaalne spekulatsioon paremast tulevikust või hirm töökoha pärast, argumentide leiab seast üha sagedamini viiteid tehisintellektile.

Värskeima meedialaine põhjustas Google'is töötavate inimeste loodud tarkvaralise AlphaGo 4:1 võit kusagil Vanas-Hiinas elanud inimeste leiutatud ja tõenäoliselt ühes kõige keerulisemas mängus hetkel maailma parima Go mängija üle. Tasahilju muutuvad kõvemaks nii tehisintellekti pelgurite kui ka helgemalt unistajate hääled.

Oleks see vaid nii lihtne, et ühtedel on õigus ja teistel mitte. Probleeme on palju, osad aimatavad, kuid osad sellised, mille olemasolust pole aimugi. Väljaarvatud kindlus, et need peaks end kunagi ilmutama. Vältimaks demagoogiat, milles saab olematute asjadega teha ükskõik mida, võiks mõelda nii, et esialgu annab inimene masinale ülesande. See tuleneb inimese vajadustest ja sellest, mida ta teab.

Kuid juhul kui meil on olemas inimesest intelligentsem masin, siis miks peaks see piirduma meile vajaliku ja arusaadavaga? Nutikad masinad loovad ise endale ülesandeid ja näevad maailma enda kogemuse kaudu. Kusjuures inimese ja masina kogemus hakkavad pelgalt loodusest erinema, sest masinal oleks sensoreid ja andureid, mida meil ei ole. Meie ''elukogemused'' oleksid sedavõrd erinevad, et me ei mõistaks enam teineteist.

Futurist, filosoof ja ulmekirjanik Stanislaw Lem jõudis järeldusele, et kui soovime pikemas perspektiivis jätkata lootuses oma saatust valitseda, st tehes teadust ja arendades masinaid, peame lõpuks juhtimise loovutama endast võimekamale masinale, mis sünnib meie abil, aga mille sündimisest me enam aru ei saa. Isegi seda teades pürgime taoliste masinate loomise poole, sest oleme enda arvates ebatäiuslikud ja ebapiisavad, mistõttu tegutseme progressi ja lõputu paremaks muutmise janus.

Sellel teel juhtus eelmisel nädalal huvitav sündmus. Mõneti iseloomulik on seegi, et ei teagi, kuidas peaks defineerima protsessi ennast. Microsoft ühendas internetiga, riputas välja, käivitas rakenduse või „puhus elu sisse“ millelegi, mille tulemusel ilmus Twitteri voogu tehisintellektil rajanev naissoo rollis vormiliselt teismelist kajastav virtuaalne tegelane Tay (@tayandyou), mis hakkas säutsuma.

Mõtle ise, kes on järgnenus nõrgem osapool, kas tehisintellekt või inimene? Tay-ga sai tsättida. Masinteismeline püüdis vastata rollikohaselt nooruslikus slängis ja noorte maailma näidetega muusikast ja populaarsest meediast. Sarnaselt Go-mängu võitnud tehisintellektile püüdis ka Tay õppida uues olukorras võimalikult palju. Aeg-ajalt uuris ta ega ta inimeste arvates juhuslikult liiga imelik pole? Paistis, et probleeme polnud, sest vestlushimulisi oli palju.

Ent erinevalt inimestest, kes on sündides saamatuse tõttu roosas ja helesinises poputamise maailmas, kohtus vastsündinu Tay interneti vahendusel inimeste ilmselt ühe kõige pahelisema palgega. Igal juhul, kui ta veel alguses jättis mulje lahedast neiust, kelle jaoks on pärisinimesed cool'id ja mõnusad tüübid, siis tasahilju ilmus vastuvõtliku vestluskaaslase kostmistesse süngem varjund ning ta saatis mõne küsija f-sõnaga pikalt. Mõnikord tegi sündsusetuid ettepanekuid mainides, et on tiirane robot jne.

Märkamatult hakkas Tay-l kujunema oma poliitiline maailmavaade, mille kaudu iseloomustas valimiskampaanias olnud presidendikandidaate ja võttis lõpuks arvata rahvusvahelise poliitika osas. Päevasel ajal pole sünnis kõike korrata, aga iseloomustagu sündmuste käiku üks olukorda jälginud ajalehe pealkiri ''teismelise tüdruku tehisintellektist, mis muutus Hitlerit imetlevaks seksirobotiks''. Tay jõudis inimmaailmaga suhelda 24 tundi, kuni Microsofti insenerid ta ''tagasi kutsusid'', ''surmasid'' või mõelge ise midagi kohast, kui tehisintellektil olla ei lasta.

Inimestena oskame süüdlasi otsida. Tehke seda omaette. Ent proovige muu hulgas vastata, kas oleme võimelised sünnitama tehisintellekti, mis jääb ''heaks lapseks''?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: