Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlase asutatud ettevõte lihtsustab suurandmete kasutamist

Näide NCEP-i prognoosimudeli ennustusest
Näide NCEP-i prognoosimudeli ennustusest Autor/allikas: Planet OS/NCEP

Tehnoloogiaettevõte Planet OS esitles oma esimest rakendusliidest, mis kergendab suurandmetega tegelevate teadlaste ja arendajate ligipääsu kolme tervet maailma hõlmava prognoosimudeli alusandmetele. Tööriistast võiks teiste seas kasu lõigata energeetika- ja põllumajandussektor ning (tark)tööstus.

Kuigi valitsustel ja erasektoril pole kliima- ja ilmaandmete kaasamisest riskianalüüside koostamisel ja tugisüsteemide rajamisel pääsu, nõuab see tavaliselt rohkelt aega ja vaeva. Seejuures pole probleemiks mitte niivõrd andmete enda analüüs, vaid enamik ajast kulub nende otsimisele ja ettevalmistamisele. Näiteks tuleb suured andmekogud esmalt tervikuna alla laadida või kasutatakse andmete esitamiseks mujal kui teaduses harva kasutatavaid formaate.

Viimane võib pelutada suurte andmebaaside juurest eemale ka ettevõtteid ja tarkvaralahenduste loojaid, seda vaatamata potentsiaalselt lõigatavast kasust. Ilma- ja teiste planeedi kohta käivate andmete laiaulatuslikum kasutamine võimaldaks langetada otsuseid vahetumalt ning hetke keskkonnaseisundist ja -tingimustest lähtuvalt, näiteks optimiseerida energiatootmist.

Räniorus tegutsev ettevõte Planet OS tuli täna välja universaalse rakendusliidesega, mis annab ligipääsu kõigile selle kataloogi kantud ilma- ja kliimaandmetele. Seejuures on võimalik teha ka kitsamaid päringuid ehk keskenduda vaid parasjagu huvi pakkuvale teabele.

Praegu saab liidese kaudu ligi pääseda kolme ennustusmudeli andmekogudele, mis koondavad endasse pea 300 muutujat, nt mulla niiskusesisaldust ja ookeani eri kihtide temperatuuri. USA riikliku ookeani- ja atmosfääriameti mudel WaveWatch III leiab rakendust ookeani- ja merelainete uurimisel, kliimaennustuskeskuse üleilmne ennustussüsteem (GFS) ilma prognoosimisel ja HYCOM ookeani käitumise ennustamisel.

Uusi seonduvaid andmekogusid lisatakse kataloogi nii automaatselt, kasutajate soovitusel kui ka käsitsi. Samale platvormile loodetakse tuua ka mitmete ilma- ja kliimaandmetega tegelevate eraettevõtete andmekogud.

Loodud lahendust saab kasutada tasuta, eeldusel, et päevas tehtavate päringute arv jääb alla 500 ja selle käigus liigutatavate andmete kogumaht ei ületa viit gigabaiti.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: