Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: sotsiaalmeedia kõlakoda võimendab valet ja vandenõusid

Sotsiaalvõrgustik.
Sotsiaalvõrgustik. Autor/allikas: Michael Coghlan/Creative Commons

Valetaja karistuseks pole see, kui keegi teda enam ei usu, vaid see, et ta ise ei saa enam teisi uskuda. George Brenard Shaw saja aasta tagune mõte saab sotsiaalmeedias uue kõla.

On ju avalik saladus, et sotsiaalmeedias paistab iga näitusele välja pandud elu ilusamana, mis omakorda põhjustab tolmusema kuuega külastajates nukrust ja motivatsiooni ka endast midagi silutumat välja riputada. Sündiva nõiaringi nõiduseks on krooniline skepsis.

Samas võiks küsida, mis juhtub sotsiaalmeedias tõe otsimisega? Unustagem hetkeks mure usaldust näriva kahtluse osas. Oletagem vastupidist ja küsigem, kas rühm omavahel usaldusväärses suhtes inimesi jõuavad ühes koos tõele lähemale. Teisisõnu, kuidas kogukonnad püüavad mõista, kujundada ning revideerida sündmuste ja faktide põhjal omi arusaami.

Puistame mõtteeksperimendis sotsiaalmeediasse tegelikkusega kooskõlas oleva ja eksliku sõnumi. Kuna mõlemad on sama hõlpsasti leitavad, st tõene sõnum ei ole raskemini leitav, siis miks levib sotsiaalmeedias nii palju ekslikku informatsiooni ja see levib väga kiiresti ilma, et tõde jõuaks seda pidurada?

Vale informatsioon võib sünnitada paanikaid, rikkuda inimest heaolu, kutsuda esile sotsiaalseid rahutusi koos ärritunud masside energia ärakasutamisega küünilise poliitika poolt, unustamata selle provotseerimise võimalust. Ühesõnaga, vale informatsiooni levik kahjustab inimeste vabadust. Probleem on väga tõsine ja Maailma Majandusfoorumi hinnangul on valeinfo massiivne levik üks suurimatest ühiskonda ähvardavatest ohtudest.

Rühm itaalia teadlasi uuriski põhjalikult (pdf), kuidas levib sotsiaalmeedias valeinfo. Itaalia arvutusliku sotsiaalteaduse labori teadlase Michela Del Vicario juhtimisel analüüsiti kokku viie aasta jooksul ajavahemikus 2010 kuni 2014 kogu Facebooki sõnumivahetust, et tuvastada, kuidas levis infoallikaks valitud 69 erineva sisuga veebilehelt pärit informatsioon mööda inimsuhetest koosnevat sõnumiruumi.

Allikad valiti nii, et kolmandik levitasid vandenõuteooriaid, kolmandik vahendas teaduslikke uudiseid ja kolmandik olid trollid ehk teadlikult vale info lekitajad.

Võiks ju arvata, et keegi ei taha uskuda alusetuid konspiratsioone või lausvalet. Seda on lihtne öelda, isegi uskuda! Kahjuks väga raske teoks teha. Lähtugem sellest, et seda, kas inimene usub tõeseid või valesid väiteid, mõjutavad teda ümbritsevad sotsiaalsed normid ja väite kokkulangevus tema enda senise uskumiste süsteemiga.

Vahest paneb keegi tähele, et siin peitub tõe otsimist tõsiselt segav mehhanism, varasema kogemuse kinnitamise lõks. See tähendab, et me kipume otsima ja nägema peamiselt seda, mida usume, ja see on tõene vastavalt meie varasemale säädumusele. Seda omakorda kujundab sõpruskonna säädumus.

Uuringust leiti, et kuigi teadusel ja vandenõudel põhinevate sõnumite lugejate grupid sarnanesid info tarbimise osas, tuli sõnumite edastamise kaskaadis esile olulisi erisusi. Konspiratsioon hakkas elama oma elu, kuna inimesed valivad oma isiklike uskumuste põhjal, mida nad teistele edastavad. Nii kujunevad välja sarnaste arusaamadega grupid ja nn kajakambrid tänu millele nende enda poolt edastatud, võibolla isegi kerge kahtlusega edastatud sõnum kajab kogukonna kaudu tagasi, aga nüüd juba kui usaldusväärne. Seejuures kipuvad grupi liikmete seisukohad nihkuma tänu olemasoleva hoiaku kinnitumisele äärmuslikkuse suunas.

Vale informatsioon levib ja võimendub sotsiaalses ruumis esilekerkiva hilineva kaja tulemusel. Võiks arvata, et sellist olukorda saab parandada, lisades sellesse ruumi tõest informatsiooni. Paraku kinnitavad uuringud ja ilmselt ka paljude jaoks kogemus, et valest arusaamast ei taheta indiviidi tasemel kuigi kergelt lahti öelda. Käesoleva uuringu tulemusel võib järeldada, et valest infost kujunevas ''kõlakojas'' on tõde väga raske kuulda, rääkimata selle omaksvõtmisest.

Paistab, et sotsiaalmeedia soosib olukorda, milles selle liikmed valivad sõpru nii, et neil on lihtsam ennast petta.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: