Kristjan Port: kuus aasta kõige olulisemat innovatsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Thomas Hawk/Creative Commons

Käes on aeg küsida, mis juhtus. Mis juhtus lõppeval aastal tehnoloogia vallas? Kas peale suurema ekraaniga telefonide turustamise oli veel midagi tähelepanuväärset? Kui millegi suure juhtumisest mälestusi pole, võiks arvata, et areng hakkab peatuma.

Kuna tehnoloogiarindel juhtunu ei jäta kedagi puutumata ja seega on kõigil midagi selles toimuva kohta öelda, võib seda pidada heaks jutuaineks aastalõpu kokteilipeole. Diskussiooni virtuaalsem formaat on juba ajakirjanduses käivitunud. Kõiki ei jõua tutvustada, aga mõttelise läbilõike jäämäe tipust leiab näiteks Washington Postist.

Juhtiva tehnoloogiariigi juhtivas ajalehes sai au aastale hinnangu andmiseks Videk Wadhva. Edukas tehnoloogiaettevõtja, ülikooli õppejõu ja tehnoloogiauurija arvates toimus lõppeval aastal murrang kuues tehnoloogias.

Kes püüavad kiiruga mõelda, mis need võiksid olla, siis aja võitmiseks olgu lisatud, et kommentaari kirjutaja arvates toimus lõppeval aastal nii oluline murrang, mille analoogi leidmiseks peab minema 15. sajandisse, kui leiutati trükipress. Trükipressil oli inimkonnale väga oluline efekt. Mõelge, mis võiks olla sama suure mõjuga viimase kolmesaja päeva sees? Ja neid on väidetavalt kuus või siis kuus moodustavad ühe suure?

Mosaiigi esimese tüki tagant leiab mõtte, et vanasti oli informatsioon ja teadmised rikaste privileeg. Jooksval aastal on internetis pool Hiinat ja viiendik Indiat. Viimase interneti kasutajate arv ületab USA vastavat näitajat, Hiinas kaks korda. Seega, mitte kunagi varem pole inimkond olnud ühendunud omavahel sellisel määral.

Lõppeval aastal muutus tervishoiuga seotud andmete kogumine massinähtuseks. Varasemalt peamiselt entusiastide ja sportlaste päralt olnud pulsimõõtjate kõrvale lisandus massiliselt kehalise aktiivsuse ja olulisemate tervisega seotud andmete kogumise vahendeid. Toimunud murrangut enam tagasi ei pööra. Vallandunud võidujooksus uute sensorite, tehisintellektil baseeruvate diagnostiliste ja nõuandvate tarkvaraliste teenuste turule toomises osalevad Apple, Samsung, Google, Microsoft jpt.

Ühesõnaga kõik suured on muutmas tervise hoidmise mudelit. Asjakord kombineerub interetikasutajate, eriti arengumaadest pärit kasutajate arvukusega, sest nende vajadus kõige lihtsamate tervishoiuteenuste järele on kõige suurem. Seni on tervishoiu konservatiivsus hoidnud julgemat innovatsiooni endast eemal, aga ilmselt on arengumaad tolerantsemad ka eksperimentaalsemate rakenduste suhtes, luues arendustegevusele soodsa pinnase.

Vahest oleks keegi pakkunud aasta tegijaks bitcoini? Detsentraliseeritud, riikide poolt reguleerimatu ja kontrollimatu digitaalne valuuta on oma teel läbinud tõusu ja mõõnu. 2015 võib ajalukku minna kui stabiilsuse algus. Ajastu, kui uus vääringu kontseptsioon saavutas rahaks olemiseks vajaliku tähelepanu ja usalduse. Kombineerides digitaalse valuuta võimalused pankade ja traditsiooniliste maksesüsteemide asendamisel läbi arengumaade internetikasutajate massidega, võib arvata, et näeme tänaste sündmuste tagajärgi peagi oma rahakotis. See muutub virtuaalseks.

Neljas aasta sündmus on CRISPR. Tegemist on avastusega, tänu millele muutub geenides peituva info manipulatsioon lihtsaks ja odavaks. Kui vaid teaks, mida geenidest kõrvaldada või sinna lisada? Kuid tänu odavusele ja lihtsusele hakkab see valdkond lähenema programmeerimisele. Teate ju küll, mis juhtus pärast seda, kui tekkisid esimesed personaalarvutid ja programmeerimiskeeled!

Pole teada, mis saab geenide programmeerimise tulemusel. Kuid ükskõik kuhu mõni nähtus hea-halva teljel ka ei paigutuks, räägitakse tulevikus aastast 2015 ja seda ümbritsevast perioodist, nagu seda tehakse seoses personaalarvutitega, kui räägitakse kaheksakümnendate alguse perioodist.

Viiendaks murranguks peab Videk Wadhva droonide populaarsust. Tõenäoliselt olid paljud jõulukingid propelleritega, enamuses meelelahutuseks. Kuid ka siin tasub mõelda esimestele kodustele lihtsameelsetele maailma tervitavatele programmidele. Droonide paljusus avab tee uudsele transpordi ajastule.

See seostub kaudselt viimase lõppevasse aastasse paigutuva murrangulise sündmusega. See on Pariisis sõlmitud kokkulepe säästa planeeti tarbetust raiskamisest ja kiirendada puhta energia kasutusele võtmist. 2015 polnud sugugi nii tühine aasta!

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: