Teadlased: erasektoril puudub teaduse rahastamiseks vajadus, riigil vahendid ja tahe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sai/Rebecca/Creative Commons

Eelmisel aastal tehti Eestis teadus- ja arendustegevusele kulutusi 12 protsendi võrra vähem kui 2013. aastal, mille tulemusel kannatab pikemas pespektiivis Eesti konkurentsivõime, selgub värskest statistikaameti analüüsist.

Seejuures vähenesid nii riigi kui ka erasektori kulutused. Riik kaugenes sellega taas plaanist suunata teadus- ja arendustegevusse kolm protsenti SKT-st. Kaks protsenti peaks tulema erasektorist ja üks riigilt. Mõlemad osapooled on oma eesmärgist väga kaugel. Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor ning endine teadus- ja haridusminister Toivo Maimets ütles, et riigil pole põhjust oodata ja loota, et erasektor asub ise teadus- ja arendustegevusse jõuliselt panustama. Eeskuju peaks näitama riik.

„Kui riik ei panusta teadus- ja arendustegevusse, siis ettevõtja ilmselgelt mõtleb oma prioriteedid ümber. Nii et tulemusena me näeme, et Eesti teaduse finantseerimise protsent SKP-st, era- ja avalik sektor kokku, mille oleme ammu eesmärgiks seadnud kolm protsenti, liigub täiesti vastupidises suunas juba mitmeid aastaid,“ nentis Maimets.

Professori arvutuste kohaselt kahanes teadus- ja arendustegevuse rahastamine vähemasti riigi poolt ka 2015. aastal. Sama võib oodata ka järgmisel aastal. Tuleviku seisukohalt on see Eesti majandusele ja teadusele kahjulik. Seda on tema sõnul märgata ka Euroopa Liidu innovatsiooni analüüsis, kus jagatakse riigid nelja rühma: „Kui enne olime n-ö teises kvaliteedigrupis, siis oleme juba kolmandasse kukkunud oma innovatsioonivõimekuselt. Minu arvates on see piisav sõnum kõigile“.

Tartu ülikooli innovatsiooni juhtimise vanemteadur Kadri Ukrainski ütles, et ettevõtjad vajaks teadus- ja arendustegevuses riigi eeskuju. Samas puudub praegu erasektoril vajadus investeerida, mis peegeldub ka T&A kulutuste kahanemises.

„Mõneti võib seda mõista, sest oleme Eestis hästi palju võrreldes teiste riikidega silma paistnud just investeeringutega tehnoloogiasse ja masinatesse ning seadmetesse. Me oleme seda ka riiklikult toetanud. Sellistel investeeringutel on teatav piir ees. Juba makroanalüütikud ütlevad, et me oleme natukene üleinvesteerinud, et meil on kasutamata võimsusi ja ettevõtetel pole mõtet lihtsalt neid tehnoloogiaid nii tihti vahetada ja võimsusi juurde tekitada,“ laiendas Ukrainski

Samal ajal on erasektoris teadlaste palgad tõusmas oluliselt kiiremini kui näiteks avalikus sektoris. Hõive on samas erasektoris vähenemas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: