Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: Facebook teeb õnnetuks

Facebook
Facebook Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ingliskeelses maailmas on kombeks kokku saades küsida, kuidas läheb. Kombeks on vastata, et läheb hästi, sest siis on ka küsijal parem tuju. Pealegi oli tema see, kes väljendas esimesena hoolivat empaatiat.

 

Facebooki maailmas toimub dialoog teistmoodi. Seal ei küsita, vaid vaadatakse, kuidas läheb ja paistab, et läheb hästi. Kuid seekord läheb küsija tuju halvaks. Pildi peal on teiste elu ilusam kui tema enda oma. Kuigi ta ka ise riputab oma elust vaid ilusamaid pilte teistele vaatamiseks, teab ta ju, milline on tema enda elu tegelikkus. Teiste ilusamast fassaadist on raskem läbi näha ja see teeb tihti kurvaks.

Järgmine kord võiksid sõbraga kohtudes küsida, kas ta on õnnetu. Suure tõenäosusega on ta Facebooki kasutaja ja kuulub 39-protsendilise tõenäosusega Facebooki tõttu õnnetuks jääjate sekka. Vähemalt väidavad (.pdf) nii Taanis tegutseva heaolu ja elukvaliteedi teemadele pühendunud õnnelikkuse uurimise instituudi eksperdid.

Uuring nimega „Facebooki eksperiment“ kaasas taanlastest sotsiaalmeedia kasutajaid. Neid iseloomustasid järgmised tunnused: 94 protsenti pidasid Facebooki igapäevase elu osaks, 86 protsenti neist lehitsesid sealset uudisvoogu sagedasti või väga sagedasti, 78 protsenti kulutasid iga päeva üle 30 minuti Facebookile, 61 protsenti eelistasid seal kirjeldada oma elu paremat osa ja 69 protsenti eelistasid piltidena välja panna elus aset leidnud häid sündmuseid.

Uurijad oletasid, et sotsiaalmeediast on saanud katkematu heade uudiste kanal ja selline jätkuv eeltoimetatud elude voog deformeerib inimeste reaalsusetaju. Öeldu kontrollimiseks jagasud nad 1095 vabatahtlikul uuringust osavõtja juhuvalikuga kaheks. Ühest sai kontrollgrupp, kellel paluti Facebooki tavapäraselt edasi kasutada. Teine grupp allutati eksperimentaalsele mõjule, milleks oli loobumine üheks nädalaks Facebooki kasutamisest.

Paralleelselt registreeriti eksperimentaalse osa eel ja selle järel mõlema grupi liikmete rahulolu eluga üldiselt, rahulolu elu sotsiaalse küljega, tuju jne.

Selgus, et nädalase Facebooki dieedi tulemusel paranes eksperimentaalse grupi liikmete rahulolu eluga kümne palli süsteemis seitsmelt kaheksale. Kontrollgrupina Facebooki edasikasutajate puhul jäi see muutumatuks. Facebooki kasutajatest olid rõõmsaid 81 protsenti, aga sellest ilmaolnute grupis kasvas rõõmsate osakaal 88 protsendini. Samuti oli nende seas murelike inimeste arv 41 protsenti, sotsiaalmeedia tarbijate seas oli muretsejaid aga 54 protsenti. Kurbi oli ühes grupis 22 protsenti ja teises 34 protsenti. Pole vist vaja arvata, kes millisesse uuringu harusse kuulus?

Facebooki doosi langus vähendas vihaste inimeste arvu 20 protsendi pealt poole peale, üksilduse üle kaebajate arv langes 25 protsendilt pealt 16 protsendini, depressiivsete osakaal vähenes kolmandikult viiendikule ja samal ajal suurenes entusiastlike, otsustavust täis ja elu nautivate inimeste hulk. Samuti märgati nende seas keskendumisraskuste langust.

Teisiti öeldes tajuvad selle uuringu järgi vähemalt taanlastest Facebooki kasutajad 55 protsenti suurema tõenäosusega suuremat stressi, samas kui lühiajalise pausi pidamine sotsiaalmeedia toidust parandab peaaegu igal viiendal juhul inimese taju oma elust selles hetkes. Samuti vähenes aja raiskamist endale süüks pannud inimeste arv.

Positiivseks peetava efekti põhjused võivad olla selles, et kogu 1095 liikmelise grupi puhul pooled tunnistasid, et kadestavad teiste välja pandud lugusid imelistest hetkedest, kolmandik kadestas teiste facebooklaste rõõmu ja neli kümnest tundsid kadedust teiste reklaamitud edu üle.

Võttes kõiki hea elu tahke kokku, järeldavad Taani ünnelikkuse uurimise instituudi teadlased, et Facebooki kasutajad on 39 protsenti suurema tõenäosusega õnnetumad. Põhjuseks on tõenäoliselt inimlik kalduvus keskenduda sellele, mis on teistel, selle asemel, et mõelda, mida tal endal vaja on. Ära vähemalt kadesta, kui teistel on Facebook.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: