Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tubli trühvlikoer tabas Valgamaa metsast siinkandis üliharuldase suvetrühvli

Tuber aestivum.
Tuber aestivum. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Neljaliikmeline meeskond – Tartu ülikooli seeneteadlased Eveli Otsing ja Leho Tedersoo, Itaalia mükoloog Alessandro Saitta ja tema neljajalgne sõber Rocky – leidis eelmisel nädalal Valgamaa metsast seene, mida keegi kunagi varem Eestis näinud pole.

“Meie Alessandroga ja Eveliga olime hämmeldunud, Rocky jaoks oli see lihtsalt mäng,” kirjeldas vanemteadur Tedersoo seeneliigi Tuber aestivum leiuhetke. Kuigi teadlased pole jõudnud veel selle liigi eestikeelses nimes kokku leppida, võime seda söödavat haruldast nimetada lihtsalt suvetrühvliks.

Suvetrühvel nagu ka kõik teised trühvlid on tuntud oma tugeva sarapuupähklile omase lõhna poolest. Itaallane Saitta ostis endale viis kuud tagasi neljaaastase koera Rocky, kellele on õpetanud, et selliste lõhnade äratundmise eest ootab teda krõmps koeraküpsis. Nii läks ka see kord Valgamaa metsas, kui ta leidis Eestis esmakordse, ent Euroopas laialt levinud trühvliliigi Tuber aestivum.

Eesti esimene suvetrühvel leiti eelmisel nädalal Valgamaalt Põhjamaade mükoloogia kongressi ajal. Pildil vasakult Tartu ülikooli seeneteadlane Eveli Otsing, Itaalia mükoloog Alessandro Saitta ja seenekoer Rocky ning Leho Tedersoo.(Autor: Vello Liiv)  

Kokku on Eestis leitud ligi 50 liiki päristrühvleid ja sarnase maa-aluse viljakehaga seeni. Seda, et Rocky võiks Valga metsades kartulikonksudega mullast sadu muid maa-aluse viljakehaga seeni otsivad teadlased just siinkandis üliharuldase suvetrühvlini juhatada, ei osanud oodata keegi.

“Olime juba kümme aastat kahtlustanud, et seda liiki võiks leiduda ka Eestis. Kuna see on olemas Soomes Ahvenamaal ja Rootsis Gotlandi saarel, siis lootsime seda leida eelmisel sügisel ka Saaremaalt. Kahjuks see ei õnnestunud,” rääkis Tedersoo. “Tuber aestivum on suhteliselt külmakartlik liik, Valgamaa üks Eesti külmemaid maakondi. Seene leidmine siit oli meile tõeline üllatus!”

Kuna leitud suvetrühvel on täiesti söögikõlbulik ja väga heade maitseomadustega, ei soovi teadlased selle harulduse täpset leiukohta avaldada. Teaduse tarbeks koguti aga 10-osaline Tuber aestivum kollektsioon. Osa sellest viiakse genoomianalüüsiks laborisse, et välja selgitada, kas liik jõudis meie maale Lõuna- või Lääne-Euroopast või Skandinaaviast. Teine osa kollektsioonist läheb Tartu ülikooli loodusmuuseumi herbaariumisse õppematerjaliks.

Erinevat liiki trühvlid ja Alessandro Saitta sõnul vähemalt 2000 eurot maksvad trühvlikoerad on Itaalias väga levinud. Sealse seeneteadlase sõnul on maitsvaid valgeid ja musti trühvleid leidma treenitud Lagotto Romagnolo tõugu Itaalias aretatud koerad olemas ka mitmel tema sõbral.

Alessandro ja Rocky sõitsid Eestisse seeni otsima ja neid määrama koos 60 teise Põhjamaade mükoloogia kongressil osalenud teadlasega. Kogu kongressil saadud info sisestatakse üleilmsesse andmebaasi UNITE. See on maailma juhtiv ja suurim seente DNA triipkoodide andmebaas, mille arendamist juhivad Tartu ülikooli teadlased.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: