Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadusmalevlased ehitasid ruumi magnetvälja kontrolliva seadme

Tartusse teadusmalevasse kogunenud noored esitlesid täna oma nelja nädala töö tulemust. Peaaegu valmis on saanud Helmholtzi puur, mille abil saab testida tulevasi EstCube'i satelliite enne nende orbiidile saatmist.

Helmholtzi puur on katseseade, mille abil saab tekitada ruumis kontrollitavat magnetvälja. Oluline on see selleks, et testida tulevaste EstCube'i satelliitide magnetilisi omadusi enne orbiidile saatmist.

"Meil on siin kolmeteljeline Helmholtzi puur ja see tähendab seda, et igas teljes on kaks pooli ja need kaks pooli teevad ühes suunas ühtlase magnetvälja. Ja kuna satelliidi puhul on ikkagi tegemist mitte ainult mingi tasandilise asjaga, vaid täitsa objekt, siis igas suunas peab meil olema ühtlane magnetväli," selgitas teadusmalevlane Eva-Maria Tõnson.

Teadusmaleva vanema Karl Reinkubjase sõnul näeb seadeldis välja uhkem kui ta lootis ning usub, et see ka töötab.

"Ma noortega jäin väga rahule, aga nagu noortega ikka, on neil vaja puhata ja mängida. Aga ma ütleks, et nad said oma meeskonnatööga väga hästi hakkama ja kindlasti tulevikus veel paremini," hindas teadusmaleva vanem, ETV teadussarja "Rakett 69" viienda hooaja võitja Karl Reinkubjas.

Maleva põhieesmärk oli katseseadme valmimise kõrval anda noortele väljakutse, millega samas panustada reaalselt Eesti kosmoseprogrammi arendusse.

"See, millise entusiasmiga Eesti gümnasistid ja mitte ainult Eesti, vaid sel aastal ka Läti gümnasistid panustasid Eesti kosmoseprogrammi arendusse, on tõeline inspiratsioon ka kõigile minusugustele vanematele inimestele, sest see annab ka meile jõudu rohkem pingutada, kui me näeme, et noor põlvkond tuleb peale," kommenteeris teadusmaleva eestvedaja Mart Noorma.

Malevlastelt võtavad nüüd töö üle tudengid, kes asuvad katseseadeldist edasi arendama.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: