Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maa mikroorganismid suudaksid trotsida Marsi atmosfäärirõhku

Marsi pind
Marsi pind Autor/allikas: AFP/Scanpix

Elutegevuse käigus metaani väljutavate ürgidega tehtud katsed viitavad, et mikroorganismid suudavad taluda Marssi iseloomustavat ülimadalat atmosfäärirõhku. Kuigi tõdemus parandab väljavaateid punaselt planeedilt elu leida, kasvatab see ka riski saastada planeeti tahtmatult Maal elavate eluvormidega.

Marsi elukõlbulikuse hindamisel keskendutakse eeskätt mikroorganismide võimele taluda planeedi madalat pinnatemperatuuri, pinnase kuivust ja soolasust ning pidevalt avakosmosest lähtuvat kiirgusvoogu. Ent lisaks sellele peaksid Marsil elutsevad olendid trotsima ka madalat atmosfäärirõhku. Kui Maa atmosfäär on piisavalt paks, et õhurõhk ulatuks 800 millibaarini ise Džomolungma tipus, siis Marsil võib see jääda isegi alla seitsme millibaari.

Kuigi seeläbi pole ükski Maal elav organism saanud punasel planeedil valitsevate tingimustega otseselt kohanduda, otsustas Rebecca Mickol Arkansase ülikoolist panna proovile nelja metanogeenist ürgi rõhutaluvus. Bakteritest keerukamad, kuid päristuumsetest eluvormidest lihtsamad arhed ammutavad energiat vesiniku süsihappegaasiga oksüdeerimist, mille tulemusel vallandub metaan.

Kõik neli liiki suutsid taluda isegi alla kuue millibaari jäävat rõhku, näitlikustades sellega, et see pole probleemiks isegi liikidele, kelle pole olnud aega äärmuslike tingimustega kohaneda. Mickoli eelnevad katsed on näidanud, et proovile pandud liikidest kaks suudavad taluda ka korduvat läbi külmumist ja seejärel sulamist. Mickol märgib, et sarnaseid organisme saaks seeläbi kasutada punase planeedi Maa-sarnaseks muutmiseks. Metanogeenide elutegevuse käigus tekkiv metaan on süsihappegaasist kordades võimsam kasvuhoonegaas.

Ent samal ajal rõhutavad tulemused taas vajadust steriliseerida planeedil maanduvaid automaatjaamu ja kulgureid. Teise Ameerika Mikrobioloogide Seltsi aastakohtumisel esitletud töö kohaselt poleks lasknud end planeedi tulisoolasest pinnasest heidutada eelmise kümnendi alguses enne nende steriliseerimist planeedile laskunud Vikingi automaatjaama välisküljel elanud bakterid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: