Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: kas teha mõttetööd istudes, seistes või kõndides?

Autor/allikas: RelaxingMusic/Creative Commons

Hoolimata, et inimestele meeldib energiat kokkuhoidev mugavus ja nad eelistavad istumist seismisele, on hakatud viimasel ajal otsima töise istumise asemele töise seismise viise. Muutuse põhjuseid on mitmeid, osa rohkem teadvustatud, teised pigem instinktiivsemad.

Viimastega alustades on paljud kaua ühe koha peal istujad kindlasti korraga tajunud, et mõte eriti ei tööta. Seda ei ole osatud seostada tingimata istumisega. Käepärasemaks seletuseks on lihtsalt senise töö põhjustatud väsimus. Mõned sellisel hetkel töö pooleli jätnud inimesed on hakanud siis ringutama, tõusnud püsti või teinud muid võimlemisele sarnaseid liigutusi ning seepeale märganud, et ära jooksnud mõtted hakkavad tagasi tulema.

Üks põhjustest on seotud verevarustuse paranemisega, sest aju tarbib oma väikesele massile vaatamata umbes 25 protsenti hapnikust ja glükoosist. Mõlemat transporditakse verega ja vereringe omakorda sõltub suurte lihasrühmade aktiivsusest. Aegade jooksul on lisaks hoiatatud, et inimese lülisammas pole istumiseks loodud ning seetõttu kannatavad paljud kontoritöötajad seljavalude käes. Tervisega seotud põhjuseid on teisigi.

Pragmaatilise ja rakendusliku poole pealt on lisaks leitud näiteks finantssektoris tegutsevaid tüüpilisi kontoritöötajaid hõlmanud uuringus, et aeglane kõndimine suurendas töötajate tootlikkust ja loomingulisust. Tähelepanu väärib seegi, et istumist vältima õpetatud uuringus osalejad harjusid keerulisemate ülesannete puhul minema esmalt kõndima, sest siis tuli pähe rohkem ideid, saades kaalukontrolli ja tervise edendamise seisukohast boonuseks keskmiselt kaheksa protsenti suurema energiakulu päevas.

Mõne aasta eest võeti USA-s Stanfordi ülikoolis kõndimise võimalik mõju erilise tähelepanu alla 176 üliõpilast kaasanud katseseerias. Efekti mõõdikuteks olid erinevad mõtlemise tulemuslikkust hindavad testid. Võrreldi näiteks loomingulist mõtlemist istudes, siseruumis kõnnirajal kõndimise või ülikoolilinnakus jalutamise ajal. Võrreldes istumisega tuli kõndimise käigus osalejate pähe märgatavalt rohkem ülesande nõutud leidlikke lahendusi. Kõndimisel polnud vahet, kas see toimus igavas ja hallis laborinurgas või pargis.

Ühes uuringus sõidutati istuvaid uuritavaid ratastoolil mööda pargiteid, et eristada, kas loodusel võis olla mõttetöö viljakusele iseseisev efekt, isegi kui seda teha istudes. Selgus, et põhiliseks peaga tööd edendavaks teguriks oli siiski kõndimine. Kuigi välise keskkonna mõju ei saa välistada.

Kuid see ei pea olema alati kasulik.Näiteks langes kõndimise katsete käigus keskmisest suuremat keskendumist nõudva verbaalse ülesande lahendamise tulemuslikkus, võrreldes kontori tingimustes laua taga istumisega. Uurijad spekuleerisid, et ilmselt aitab kõndimine viia mõtted mõnede vaimsete pingutuste jaoks liiga lennukaks. Lisaks koormatakse mürarohkes keskkonnas kõndimise käigus töömälu signaalidega, mis segavad mõtlemist jne.

Kelle jaoks tundub kõndimise soovitus hetkel veel liiga radikaalsena, võivad leida järgmisest uuringust motivatsiooni pelgalt seismise proovimiseks. Kusjuures seekord pöörati tähelepanu kontoritöötajate asemel koolilastele. Tõenäoliselt on lapsed ja lapsevanemad valmis nägema endale kontoritöötajates väiksemat eeskuju. Hoolimata sellest, et probleem on mõlemale sama. Loodetavasti kontoritöö tegijad on avatumad lastega tehtud uuringu suhtes.

Aasta jooksul umbes 300 koolilapse puhul jälgiti mitmeid mõõdikuid alates õppetööst osaluse aktiivsusest, vestlustes osalemisest, teiste segamisest jmt. Lapsi mõjutati sellega, et osa tunde toimusid istudes ja osa klassides, kus pidi töötama laua taga seistes. Kuigi algupärane idee oli katsetada seisvate õpikohtade abil võitlust laste ülekaaluga, selgus, et pisikesest täiendavast pingutusest oli kasu nii tunnis osalemise aktiivsusele kui langenud soovile teisi segada. Seisvas klassis muutusid lapsed paremateks õpilasteks.

Kui tervis veel käest ära pole, siis soovitan igal ühel end peal järele proovida!

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: