Valgussaaste häirib nahkhiiri

Foto: Mnolf/Wikimedia Commons

Valgussaaste on tavaliselt mure, mille üle kurdavad astronoomid, sest öine linnavalgustus ei lase korralikult tähti vaadata. Nüüd osutab Suurbritannias ja Iirimaal tehtud teadusuuring, et valgussaaste üle võiksid nuriseda ka looduskaitsjad, täpsemalt nahkhiirte kaitsjad ja muidugi võiksid nuriseda nahkhiired ise.

Exeteri ülikooli ja Iirimaa Nahkhiirekaitse uurijad tuvastasid, et neis linnapiirkondades, kus põles tänavavalgustus, tegutses nahkhiiri vähem kui neis paigus, mis olid muudelt tingimustelt samalaadsed, kuid kus valgustust ei olnud. See on loodushoiu seisukohalt tähelepanuväärne avastus, sest seni oli eeldatud, et tänavavalgustus on nahkhiirtele pigem kasuks, sest meelitab kohale hulganisti putukaid, keda nad süüa võiksid.

Londoni Kuningliku Seltsi ajakirjas avaldatud uuringutulemuste järgi vähendas tänavavalgustus kolme uuritud nahkhiireliigi aktiivsust. Ainsaks pisikeseks erandiks oli kääbusnahkhiir, kelle aktiivsus võis mõnikord tänavalaternate valgel ka kasvada, aga ainult sellistes kohtades, kus leidus rohkesti varjumisvõimalusi pakkuvaid puid või põõsaid.

Teadlased eesotsas Fiona Mathewsiga Exeteri ülikoolist analüüsisid läbi varem enam kui 600 paigas tehtud uuringute andmed, milles oli kokku registreeritud enam kui 265 000 nahkhiirevaatluse juhtumit. Nii et valim oli päris võimas.

Mathewsi sõnul tundub, et liiga ere valgus segab nahkhiirtel putukate püüdmist. Nahkhiired pole pimedad, kuid nad on kohastunud saaki püüdma valgusvaesemates oludes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: