Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Füüsik Jaak Kikas avab oma esimese fotonäituse

Stellaardünaamika.
Stellaardünaamika. Autor/allikas: Jaak Kikas

Täna, 7. jaanuaril kell 17.15 avab Tartus galeriis Noorus Tartu ülikooli füüsika instituudi direktori Jaak Kikas oma esimese fotonäituse. Esiknäitusel “40 pilti” seob Kikas füüsika ja fotograafia.

„Nende piltide ülesriputamisega olen teinud midagi, mida olen püüdnud kaua vältida – tunnistanud endale, et ma olen ka fotograaf,“ lausus füüsikaprofessor Kikas: „kui hea või halb või milliste täienditega, olgu juba vaataja arvata.“

Kikas on pildistamisega aktiivselt tegelenud vaid viimased viis aastat, kuid enda arvates võis ta fotograafiks saada juba ammu enne seda. “See oli mõned aastad pärast ülikooli lõppu, kui ostsin vanaraamatu poest Tšehhi foto vanameistri Josef Sudeki fotoalbumi. Pean nüüd tagasivaates tõdema, et minu jaoks oli sellega midagi pöördumatut sündinud. Ja see, et ma kohe kaamerat ei haaranud, pole eriti oluline. Kui ma seda palju hiljem ühel väga isiklikul põhjusel tegin, hakkasid pildid tulema, nagu oleks selle tegevuse algus ulatunud tõesti aastakümnete taha,” rääkis ta.

Näitusel eksponeeritud Kikase fotod võtavad oma ainese meie igapäevasest reaalsusest, kuid ei liigitu üldiselt klassikalistesse fotožanritesse nagu loodusfoto, portree ja reportaaž. “Pigem suunavad nad vaatajat mõtisklema üldisemate kontseptsioonide üle nagu aeg, ruum, liikumine, relatiivsus, sümmeetria ja reaalsuse erinevad tasandid,” sõnas ta.

“Sellest vaimust on kantud ka näituse lakooniline pealkiri “40 pilti”, mis fikseerib sündmuse mahu, kuid jätab vaatajale vabaduse, millistele mõttelistele riiulitele ta neid pilte just tahaks paigutada. Päriselt ei puudu fotodel ka inimesed, aga nad on pigem „võõrad öös“, „eemaldujad“, „pimedad“, kellest meid lahutavad eelarvamuste, ükskõiksuse ja enesekesksuse kuristikud. Pole ehk see näituski midagi muud kui veel üks katse sellisest kuristikust üle hüpata,” rääkis Jaak Kikas.

Jaak Kikas peab galeriis Noorus ka kaks avalikku loengut. Teisipäeval, 13. jaanuaril kell 17.15 räägib ta dimensioonidest ja digitaalsust füüsikas ning fotograafias. Teisipäeval, 20. jaanuaril kell 17.15 peab Kikas loengu „Hetk ja igavik – aeg füüsikas ja fotograafias”.

 "Atlantis"

  "Sirelid"

"Geomeetria"

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: