Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: sookurg Ahja4 naudib talve taas Etioopias

Kui sookurg Ahja4 tänavu kevadel täpselt oma sünnikohta naasis, oli teadlaste rõõm suur. On teada, et kured ei jõua alati oma esimesel rännukevadel sünnikohta tagasi.

Ahja4 pani siia tagasi lennates samuti sünnikodust Ahjalt poolsada kilomeetrit mööda, aga ilmselt teadis ta, et kodu on Põlvamaal ning jõudis Ahjale, kus veetis kogu suve.

Kureonu ehk Eesti Maaülikooli vanemteaduri Aivar Leito sõnul ei veetnud Ahja4 suve sugugi üksi. Tema kõrval oli ka noor kureneiu. Pesitsema hakkab Ahja4 Leito sõnul ilmselt järgmisel aasta.

Tänavu septembris võttis Ahja4 taas ette pika rände, maksimaalse võimaliku. Soov sooja talvitumispaika jõuda oli sedavõrd suur, et esimese kolme päevaga läbis kurg ligi 3000 kilomeetrit. Keskmine rändekiirus oli 833 kilomeetrit päevas.

Ta talvitub Etioopias, Tana järve ääres, täpselt samas kohas, kus mullu. Talvituspaika jõudis Ahja4 26. oktoobril.

Kuidas aga teavad kured igal aastal rännata samasse talvitumispaika ning täpselt samasse sünnikohta naasta? Vastuse leiab "Osooni" videost.

Seda, kus aga parasjagu asuvad Eesti rändlinnud, saab vaadata rändekaardilt. Pikemalt saab lindude talverändest lugeda Novaatorist.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: