Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lind valib pesamaterjali värvi hoolega

Foto: Keith GerstungWikimedia Commons

Kui lind pesa ehitab, siis valib ta materjali just nimme sellise, et pesa ümbruskonda võimalikult hästi sisse sulanduks.

 

Teadlased ja muud loodusvaatlejad on muidugi ammu tähele pannud, et linnupesad on tõesti üldiselt ümbruskonnaga üsna ühtemoodi. Ent võiks ju ka oletada, et see on lihtsalt materjalide nokkasaadavusest tingitud üheülbalisus. Lind teeb lihtsalt pesa sellistest oksaraagudest ja lehtedest, mida ümbruskonnas leidub.

Ida Bailey ja ta kolleegid Šotimaal St Andrew ülikoolist kontrollisid järele. Nad värvisid 21 sebraamadiini puuri üle, siniseks, kollaseks või roosaks ja pakkusid siis lindudele kahte värvi pesa ehitusmaterjale, üks puuriga ühte värvi, teine kontrasteeruvat värvi. Kõik linnud ehitasid pesa valdavalt just sellest materjalist, mis toonilt puuri värviga harmoneerus.

Bailey ja kaasautorid väidavad ajakirjas The Auk: Ornitological Advances, et nad on oma katses nüüd esimest korda tõendanud, et linnud valivad pesamaterjali värvi suure hoolega.

Huvitav oli see, et iga kord põimisid linnud pessa ka teist värvi. Seda, mis puuri tooniga kokku ei läinud. Bailey arvates võis sellelgi olla tegelikult varje-eesmärk. Nõnda võivad pesa piirjooned jääda võimalikele röövloomadele raskemini seletuvaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: