X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Patagooniast leiti lahingulaevaga võrreldav saurus

Dreadnoughtus schrani.
Dreadnoughtus schrani. Autor/allikas: Jennifer Hall

Argentiinast on taas päevavalgele tulnud ühe suurima kunagi Maad asustanud rohusööja osaline skelett. Vastleitud liik kannab 20. sajandi lahingulaevadest inspireerituna nime Dreadnoughtus schrani.

Tavaliselt tuletatakse sauruste suurus vaid üksikutest tänaseni säilinud luudest – olgu nendeks täisealise inimese pikkused reieluud või püstprussidega võrreldavad ribid. Kuigi nende üldised kehaproportsioonid on teada, jätab see siiski teatava eksimisruumi, mis viib mõnikord uute leidude alusetu ülespuhumiseni.

Vastne skelett on aga 47 protsendi ulatuses terviklik. Ken Lacovara Drexeli ülikoolist suutis kaaslastega muu hulgas leida nii isendi osaliselt säilinud kolju, mitu selgroolüli ja ribi, enamiku õlaluudest, vaagnast ning esi- ja tagajäsemetest.

Nõnda suudavad nad küllaltki suure täpsusega hinnata, et olendi kehapikkus jäi ligikaudu 26 meetri piirile ja kehamass ulatus pea 65 tonnini. Seeläbi kaalus olend rohkem kui tosin aafrika elevanti või kuus türannosaurust. Olendi kehapikkus on võrreldav nimekaimust lahingulaeva HMS Dreadnought laiusega. Samas märgib töörühm, et leitud isend polnud veel oma täiskasvu saavutanud.

Skeleti suhtelise terviklikkuse tõttu loodavad teadlased, et selle edasine uurimine aitab paremini hinnata, kui suureks maismaaloomad kasvada saavad ning millised füüsilised piirangud luud, lihased, vereringe ning toiduvajadus sellele seavad.

Uurimus ilmus ajakirjas Scientific Reports.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Scientific Reports

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: