Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teadlasele grant Venemaa-uuringuteks

TÜ professor Lauri Mälksoo hakkab uurima Venemaa käsitlust rahvusvahelisest õigusest.
TÜ professor Lauri Mälksoo hakkab uurima Venemaa käsitlust rahvusvahelisest õigusest. Autor/allikas: Tartu Ülikool

Toimetas Aivi Parijõgi

Tartu Ülikooli professor Lauri Mälksoo pälvis esimesena Eestis maineka Euroopa uuringute nõukogu (ERC) teadusgrandi, mille suuruseks on pool miljonit eurot. Viie aasta pikkuse teadustöös uuritakse, milline mõju on Vene Föderatsiooni üha mitte-liberaalsemal valitsusel rahvusvahelise õiguse doktriinile ja selle kohaldamisele. 

Uuring keskendub nii rahvusvahelise õiguse alusküsimustele kui ka spetsiifilistele rahvusvahelise õiguse alavaldkondadele nagu näiteks Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste rakendamine ja rahvusvaheline mereõigus.

Teoreetilises plaanis on põhiküsimuseks, kas Venemaa ja Lääne vahelistes suhetes saab lähtuda rahvusvahelise õiguse universaalsusest ja ühtsusest või on rahvusvaheline õigus teatud ulatuses killustunud regionaalseteks tõlgendusteks.

TÜ teadusprorektori Kristjan Halleri sõnul on saadud toetuse näol tegemist suure tunnustusega nii ülikoolile kui Eestile. "ERC teadusgrantidele on väga suur konkurss, mistõttu selle saamine on kõrge tunnustus Tartu Ülikoolile ning tähtis sündmus kogu Eesti jaoks," rääkis Kristjan Haller.

"Baltimaade pärit rahvusvahelise õiguse teadlased olid juba 19. sajandil sillaks Venemaa ja lääne vahel. Loodetavasti võimaldab praegune grandiprojekt seda traditsiooni uues kuues jätkata," selgitas ajaloolise ettevõtmise tagamaid professor Mälksoo.

Teadusprorektor Halleri sõnul on rõõmustav, et edu saatis sotsiaalteadlasi. "Sotsiaalteadlaste silmapaistmine rahvusvahelisel areenil on igati tore märk selle valdkonna arengust Eestis. Konkreetne projekt kasutab ära ka meie kahesuunalist kompetentsi, kuna ta puudutab meie idanaabrit ja on seotud lääne õigusega. On suurepärane, et selles niššis, kus me võiks olla maailmas silmapaistvad tegijad, oleme me nüüd saavutanud ka märkimisväärset edu," rääkis Haller.

Professor Mälksoo juhitavas projektis osaleb kolm Tartu Ülikooli teadlast. Lisaks osaleb projekti osade aspektide uurimises kolm doktoranti. Esimesi uuringutulemusi saab prof Mälksoo hinnangul lugeda kahe aasta pärast.

Vaata veel: http://www.ut.ee/

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: