Mõõdukas aeroobne treening parandab vanemaealiste mälu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Liikumine parandab vanemaealistel mälu. Autor/allikas: PM/SCANPIX BALTICS

Toimetas Katrin Sak


Aastapikkune mõõdukas füüsiline aktiivsus võib suurendada vanemaealistel inimestel aju hipokampuse mõõtmeid ning viia ruumilise mälu paranemisele.

 

Antud uuringus vaatlesid teadlased vanemaealisi inimesi, kelle hipokampuses esines mõningast kõhetumist. Hipokampus on ajustruktuur, mis on hõivatud mälu erinevate vormide toimimisse. Uuringu läbiviimiseks vaadeldi 120 väheliikuvat vanemat inimest, kel ei olnud mingeid dementsuse tundemärke ning jagati nad juhuslikult kahte rühma. Ühes rühmas hakati läbi viima füüsilist tegevust, kõndides kolmel päeval nädalas 40 minutit päevas, teises grupis oli harjutuste osakaal piiratud. Kõigile osalejatele tehti enne sekkumist, kuue kuu ja ühe aasta möödudes magnetresonantstomograafilised uuringud.

 Aeroobse liikumise rühmas olevatel inimestel täheldati hipokampuse mahu suurenemist, samal ajal kui piiratud liikumisega osalejate seas vastav näitaja isegi vähenes.

 Kõigile osalejatele tehti kolmel korral ka ruumilise mälu teste. Füüsiliselt aktiivsetel inimestel paranesid mälufunktsioonid ning sellist edasiminekut seostati hipokampuse suurenenud mõõtmetega. Niisamuti vaadeldi mitmeid ajutegevusega seotud bioloogilisi markereid, sh ühendeid, mis osalevad õppimises ja mäluprotsessides (ajust eraldatud neurotroofsed faktorid). Paralleelselt hipokampuse mõõtmete suurenemisega kasvas ka selliste ühendite tase.

 

Hipokampuse kõhetumine hilisemas elus on enamasti paratamatu protsess. Sellest hoolimata võib isegi mõõdukas aastapikkune treening suurendada vastava ajustruktuuri mõõtmeid. Uuringu tulemused näitavad, et füüsilised harjutused aitavad parandada vanemaealiste mälu ja ajufunktsioone, omades seega olulist tähtsust eelkõige just linnastunud ja väheliikuvale elanikkonnale.

 

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.


Loe lisa: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110131153249.htm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: