Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kas inimese evolutsiooni taga on kliimamuutused?

Toimetas Kirsikka Kurg


Vastavalt mainekas teadusajakirjas Science avaldatud uurimusele võivad inimese evolutsiooni põhjuseks olla kliimamuutused. Sellele järeldusele jõuti, uurides mudelil loomade ja taimede jaotumist ilmastikuoludest sõltuvalt. Lähenemine rakendab inimese päritolule mudelit olemasolevatest teadmistest teiste liikide geograafilise leviku kohta seoses ilma soojenemise ja jahtumisega jääaegade jooksul. Uurimuse autori dr John Stewarti sõnul pole seda infot varem inimese kohta rakendatud.

 

Teadlased üritasid mudelisse paigutada suurema osa inimeste evolutsiooni kohta teadaolevast infost, sealhulgas nii neandertaallaste ning Denisova inimeste arengu ja väljasuremise kui ka nende ristumise esimese modernse populatsiooniga, kes oli just lahkunud Aafrikast. Neid nähtusi vaadeldi sarnastes seostes, mis tingivad taimede ja loomade kohastumise kliimamuutustega.

 

Kliimat peetakse nende muutuste taga üheks peamiseks mõjuteguriks. See määrab liikide paiknemise erinevatel ajahetkedel, juhtides nende geograafilist laienemist ja kahanemist. Dr Stewarti sõnul on kliima ka põhjus, miks Homo sapiens on siin, aga arhailist inimest ei ole.

 

Mudel pakub ka huvitavaid teooriaid, kuidas ja miks neandertaallased ning nende äsjaavastatud sugulased – Denisova inimesed – üldse välja kujunesid.

 

Ühe mudeli kohaselt võib jääaja karmide ilmastikutingimuste eest varjulisemasse kohta põgenenud liigi alagrupp läbida olulisi evolutsioonilisi muutusi, mis viivad lõpuks uue liigi tekkeni. Dr Stewart sõnul võib see hüpotees kehtida kõikidele mandril elavatele liikidele, nii loomadele kui taimedele. Selline idee võib selgitada ka fenomeni, kus ristumine moodsa inimese ja neandertaallaste vahel toimus küll Lõuna-Euraasias, kuid mitte kaugemal põhjapool.

 

Vaata veel: Was Human Evolution Caused by Climate Change? (Science Daily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: