Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bakterid teevad omavahel sõjalist koostööd

Bakterid.
Bakterid. Autor/allikas: CHINE NOUVELLE/SIPA
Konkurents viib elu edasi. Nii öeldakse. Mõni teine kord jälle öeldakse, et koostöö viib elu edasi. Bakterid ei ütle midagi, aga juba nemadki, algelised nagu nad eluvormina on, rakendavad neid koostöö- ja konkurentsitarkusi oma elu edendamiseks. 

Värskest teadusuuringust tuleb välja, et nii nagu paljud loomad ja paljud taimedki, ühinevad ka bakterid koostööpõhistesse seltskondadesse, et siis omakorda teiste bakteriseltskondadega võidelda ja konkureerida, vahendas Vikerraadio "Teadusuudis". 

Otto Cordero Ameerika Ühendriikidest Massachusettsi Tehnikainstituudist tegi koostööd kaasmaalastest ja prantslastest kolleegidega ning uuris Vibrionaceae sugukonda kuuluvate merebakterite elu. 

Bakterite elus tuleb ette populatsioonidevahelisi sõdu, kus üks seltskond korraldab teise vastu invasiooni ja teine end siis jälle kaitseb. Relvadena kasutavad mõlemad pooled antibiootikume, aineid, mis peavad vastast kahjustama, aga mille vastu ise ollakse resistentsed ehk tundetud. 

Cordero ja ta kolleegid tuvastasid nüüd molekulaargeneetiliste meetoditega, et igas nende vaadeldud bakteripopulatsioonis oli ainult mõni üksik isend, kes neid antibiootilisi aineid enda sees tootis. 

Need üksikbakterid lõid seega niiöelda ühist hüve, millest teised sama bakteripopulatsiooni liikmed kasu said. Seega, peale konkurentsi esineb juba bakterite seas ka koostööd ja kes väga soovib, võib veidi liialdades rääkida ka bakterite vahelisest tööjaotusest ja nende algelisest ühiskonnastruktuurist. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: