Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajupiirkonnad on meestel ja naistel eri moodi ühendatud

Paremal meeste aju, vasakul naiste aju.
Paremal meeste aju, vasakul naiste aju. Autor/allikas: S. Graff et al./PNAS
Priit Ennet

Värsketest aju-uuringutest on tulnud uusi tulemusi sugudevaheliste erinevuste kohta. Ameerika teadlased on välja selgitanud, et meeste ajuehitus paistab soodustavat taju ja liikumise vaheliste seoste loomist, naiste ajuehitus aga seoste loomist analüütilise ja intuitiivse mõtlemise vahel.


Ragini Verma Pennsylvania ülikoolist ja ta kolleegid uurisid magnetresonantsi meetodil enam kui 900 noore inimese ajupiirkondade vahelisi ühendusi. Uuritud inimeste vanus ulatus kaheksast kahekümne kahe eluaastani.


Selgus, et suurajus on naistel parema ja vasaku ajupoolkera vahel rohkem ühendusi kui meestel. Meestel on aga mõlema suuraju poolkera piires rohkem ühendusi kui naistel. Väikeajus on aga olukord vastupidine. Seal on meestel parema ja vasaku poolkera vahel rohkem ühendusi kui naistel. Väikeaju poolkerade sees aga on naistel rohkem ühendusi kui meestel.


Teadlased kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et tõenäoliselt aitavad meestele iseloomulikud ajuühendused koordineerida tegevusi tõhusalt sellega, mis ümbruskonnas toimub, sest seda hõlbustavad tihedad ühendused suuraju tagaosas paiknevate tajukeskuste ja eesosas paiknevate tegevuskeskuste vahel. Naistel aga soodustavad suuraju poolkeradevahelised tihedad ühendused head lõimingut vasaku poolkera analüütilise mõtlemise ja parema poolkera intuitiivse mõtlemise vahel.


Huvitav on see, et alla kolmeteistkümne aasta vanustel poistel ja tüdrukutel ei ilmnenud sugudevahelised erinevused ajupoolkerade ühendustes veel väga selgelt, aga 14-22 aasta vanuses tulid need erinevused juba märgatavalt esile.


Seda, et meeste ja naiste aju on veidi erinev, on teatud ennegi, ent uus uuring annab teadmistele uusi üksikasju juurde.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: