Jupiteri suurimal kuul leidub soola, soodat ja salmiaaki

Foto: ESA/NASA

Päikesesüsteemi suurima planeedi Jupiteri suurima kuu Ganymedese jäisel pinnal leidub ka meil Maa peal päris laialt levinud ja tarvitatavaid mineraalsooli ning ka orgaanilisi ühendeid.

Ameerika Ühendriikide kosmoseametile NASA kuuluva kosmosesondi Juno pardalt tehtud spektrimõõtmiste põhjal on Ganymedese pinnal tuvastatud muu hulgas naatriumkloriidi ehk keedusoola, naatriumvesinikkarbonaati ehk söögisoodat ja ammooniumkloriidi ehk salmiaaki.

Orgaaniliste ühendite täpset loomust teadlased veel ei tea, kuid paistab, et tegemist on niinimetatud alifaatsete aldehüüdidega, mida tuleb Maalgi rohkesti ette nii looduses kui ka keemiatööstuses.

Mõõtmisi tehti Juno tunamullu juunis toimunud lähimöödalennul Ganymedesest, tulemused on avaldatud ajakirja Nature Astronomy äsja ilmunud numbris.

Ganymedes on suurem kui planeet Merkuur. Teadlasi huvitab väga ta jääkoore all laiuda võiv veeookean või vähemalt hulk suuri järvi.

Soolade ja orgaaniliste ainete olemasolu kohta on vihjeid tulnud varasematestki vaatlustest, sealhulgas NASA kosmosesondi Galileo pardalt ja kosmoseteleskoobiga Hubble tehtuist, kuid nüüd on asi kindlamast kindlam.

Itaalia kosmoseagentuuri ASI kokku pandud infrapunaspektromeeter JIRAM suutis Ganymedesest umbes tuhande kilomeetri kõrguselt möödunud lähilennul saada taevakeha pinnast umbes kilomeetrise läbimõõduga pikslitest koosnevaid pilte. Nii sai ka määrata, millises piirkonnas milliseid ühendeid on.

Selgus, et mineraalsooli ja orgaanikat leidub eelkõige Ganymedese madalamail laiuskraadidel, ekvaatorist 40. põhja- ja lõunalaiuseni.

On teada, et just sealkandis pakub Ganymedese magnetväli kõige tõhusamat kaitset energiliste elektronide ja raskete ioonide eest, millega Jupiteri võimas magnetväli Ganymedest pillutab; sellised osakestevood kipuvad muidu paljusid aineid lagundama.

Jupiteri kaaslaste uurimine ei ole aga Juno põhiülesanne. Põhjalikumaid tulemusi on oodata siis, kui kohale jõuab just kaaslastele põhitähelepanu pöörav Euroopa Kosmoseagentuuri sond Juice, mis asus teele tänavu aprillis.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: